Strada Furnalului din Ploiești se află în spatele Hipodromului într-o zonă, este adevărat, periferică, dar care, face parte tot din Ploiești, oraș municipiu reședință de județ.
Această stradă a fost, potrivit spuselor locuitorilor zonei, una pe care, înainte de alegeri, primarul actual a promis că o asfaltează. La trei ani de la alegeri strada se degradează în continuare și nu turnat nimeni niciun petic de asfalt.
Locuitorii zonei încă așteaptă. Între timp își rup mașinile iar, la fiecare ploaie, este o adevărată provocare să iasă pe stradă.
„Bună ziua. Vă trimit și eu poze cu strada Furnalului cum arată. Înainte de alegeri Primarul nostru a promis următoarele: strada asfaltată, canalizare, parc pentru copii de joacă.
Au trecut trei ani… nimic. Nu mai zic că, copiii sunt în pericol de accident. Trec cu viteză nu au unde să se joace… Nu mai zic de câte ori au fost opriți de Jandarmi și izgoniți acasă: „nu aveți voie la stradă”. Am discutat personal cu Primarul la telefon a spus așa: în toamnă aveți strada asfaltată, canalizare și parc. Nu mai spun că terenul unde trebuia să facă parcul nu mai există a fost vândut”, ne-a scris la redacție un cititor.
Oare mai există vreo speranță pentru locuitorii acestei străzi să ajungă și ei în anul 2023?
