Tariful gigacaloriei a fost subvenționat la Ploiești numai până la finele lunii aprilie. Începând cu data de 1 mai, costul apei calde raportat la tariful nesubvenționat la agent termic, respectiv de 720,21 lei/Gcal cu TVA, față de 222,49/Gcal cu TVA – prețul local de referință. Primăria a anunțat, marți, că, începând cu 15 iulie, tariful gigacaloriei va fi subvenționat din nou până la încheierea sezonului rece din 2024.
Prețul la apa caldă pe care o consumă ploieștenii de la bloc racordați la sistemul centralizat de termoficare din Ploiești va fi mai mare pentru lunile mai și iunie, comparativ cu lunile de iarnă. Motivul este unul simplu. Tariful la agentul termic a fost subvenționat numai până la finele lunii aprilie.
De la 1 mai, costul apei calde s-a calculat raportat la tariful gigacaloriei integral de 720,21 lei/Gcal cu TVA față de 222,49 lei/Gcal cu TVA (preț local de referință).
Diferența este substanțială, iar ploieștenii au sesizat rapid faptul că facturile au venit în luna mai mult mai mari față de lunile de iarnă.
Citește și: Facturi mai mari de trei ori, în luna mai, pentru apa caldă din Ploiești. Tariful gigacaloriei nu mai este subvenționat pe timp de vară
Într-o conferință la care a participat și prefectul județului, Virgiliu Nanu, dar și directorul Termo Ploiești, Bogdan Becheanu, primarul Ploieștiului, Andrei Volosevici, a susținut că prețul la apă caldă va fi subvenționat începând cu 15 iulie.
Citește și: Primarul Volosevici a ieșit la braț cu prefectul Nanu să anunțe ploieștenii de la bloc că le ieftinește apa caldă
Explicația privind data anunțată de când se va aplica subvenționarea agentului termic a fost că după data de 1 iulie pot avea loc rectificări de buget pentru alocarea sumelor aferente suportării diferenței dintre costul de producție și prețul de referință local.
Efortul bugetar, și în aceste condiții în care subvenția nu este acordată și pentru lunile mai și iunie, ar urma să fie estimativ de 3 – 4 milioane de lei pentru perioada rămasă din 2023.
Cât privește facturile deja emise, dar și cele aferente lunii iunie pentru consumul de apă caldă acestea vor fi raportate la tariful gigacaloriei nesubvenționate.
