Ploieștenii care sunt racordați la sistemul de termoficare nu au astăzi apă caldă și căldură după ce cazanul CAF -2 care produce agent termic a devenit nefuncțional.
Contactat de reporterul Observatorul Prahovean, primarul i-a comunicat că știa de avaria de la cazanul CAF 2, dar că i s-a transmis de la Termo Ploiești că, potrivit OG 109 art. 4, nu are atribuții cu privire la societatea de termoficare.
În plus, la solicitarea viceprimarului Anca Popa (USR) atribuțiile pe tema serviciului centralizat de termoficare îi revin acesteia, a mai precizat edilul.
De altfel, primarul a susținut și în timpul unei ședințe de Consiliu Local că Termo Ploiești nu comunică. La o zi după ce a fost criticat de edil, Vasile Ionescu a anunțat că renunță la contractul de mandat, fiind numit în funcția de director al Termo Ploiești cu votul consilierilor.
Reamintim că, după ce mai mulți cititori ne-au sesizat lipsa apei calde și căldurii în această dimineață, reporterii Observatorul Prahovean au aflat că este vorba de problemă tehnică.
Astfel, s-a ajuns în această situație după ce singurul cazan de producție a apei calde și căldurii de la Termo Ploiești – CAF 2 nu a mai funcționat la parametri optimi.
La această oră, angajații operatorului de termoficare fac o intervenție neprogramată la CAF 2 (cazan apă fierbinte).

Dar pentru ce ai atributii, pentru strans bani la partid si facut afaceri ca pe vremea PDL? Si tu si Dobre ati distrus sistematic orasul.