Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Ploieşti a scos la licitație astăzi, pentru a doua oară, două mașini aparținând cunoscutului afacerist Ioan Niculae.
Este vorba de două mașini Jeep Wrangler, fabricate în 2007. Prețul de vânzare este de 73.306 lei pentru mașina cu 30.013 de km parcurși, conform computerului de bord, respectiv 70.154 de lei pentru mașina cu 45.777 de km.
Este a doua licitație organizată de fisc, după ce la prima nu s-a prezentat niciun cumpărător, prețurile inițiale de vânzare fiind reduse cu 25%.
Reamintim că Ioan Nicolae este în prezent în închisoare, după ce a fost condamnat anul trecut la cinci ani de închisoare.
Citește și Clădire de birouri din Ploiești scoasă la licitație de ANAF. Prețul de pornire și actele necesare
Potrivit procurorilor, firma InterAgro, controlată de omul de afaceri, ar fi încheiat contracte fictive cu o altă societate, pentru a reduce masiv contribuțiile datorate bugetului de stat, prejudiciul fiind calculat în acest caz la peste 11 milioane de lei, notează hotnews.ro.
Ce documente sunt necesare pentru a participa la o licitație ANAF
Pentru participarea la licitaţie ofertanţii trebuie să depună, cu cel puţin o zi înainte de data licitaţiei, următoarele documente:
oferta de cumpărare;
dovada plăţii taxei de participare sau a constituirii garanţiei sub forma scrisorii de garanţie, reprezentând 10% din preţul de pornire a licitaţiei.
împuternicirea persoanei care îl reprezintă pe ofertant;
pentru persoanele juridice române, copie de pe certificatul unic de înregistrare eliberat de Oficiul Registrului Comerţului;
pentru persoanele juridice străine, actul de înmatriculare tradus în limba română;
pentru persoanele fizice române, copie de pe actul de identitate;
pentru persoanele fizice străine, copie de pe actul de identitate/paşaport;
declaraţia pe proprie răspundere.
