Având în vedere recentele declarații ale primarului Ploieștiului, Andrei Volosevici, prin care acesta anunță că va face plângere penală împotriva ”redacției Observatorul Prahovean” pentru articolele scrise prin care îl somează se rezolve problema furnizării apei calde către ploieșteni, transmitem următorul punct de vedere.
Observatorul Prahovean rămâne fidel valorilor civice și comunitare pe care echipa de jurnaliști care editează ziarul le promovează încă din momentul înființării acestuia, precum și principiilor Codului Deontologic al Jurnalistului.
Indiferent de presiuni, jurnaliștii Observatorul Prahovean vor continua să informeze cititorii cu același respect și corectitudine ca și până în prezent.
Tradițional, ca echipă, ne-am poziționat dintotdeauna pentru sancționarea abuzurilor și incompetenței în funcțiile publice, indiferent de notorietatea/forța/susținerea persoanelor care efemer le dețin. Pentru toți aceștia, avem o veste proastă: vom continua în același fel și mai departe.
În ceea ce privește ”conferința de presă” susținută în urmă cu aproximativ o oră de primarul Andrei Volosevici, demers făcut exclusiv pentru a amenința redacția Observatorul Prahovean în ansamblu, dar și jurnaliști și colaboratori, ne vedem obligați să anunțăm luarea următoarelor măsuri în ceea ce privește colaborarea cu acesta:
- Observatorul Prahovean nu va mai transmite live manifestări publice susținute de primarul Andrei Volosevici până când acesta nu își va respecta promisiunile făcute ploieștenilor
- Observatorul Prahovean nu va mai prelua declarații sau texte ”scrise” de către acesta sau de către biroul de presă, decât în măsura în care acestea reflectă realități factuale, nu plăsmuiri.
- Observatorul Prahovean solicită imperios primarului Andrei Volosevici rezolvarea problemei furnizării apei calde către ploieștenii racordați la SACET, sarcină pe care o are în fișa postului pentru care a fost votat de majoritatea covârșitoare a ploieștenilor. Chiar și cu riscul unei plângeri penale.
Le mulțumim colegilor din presa locală pentru dovada de solidaritate și profesionalism pe care le-au manifestat în timpul groteștii intervenții denumită ”conferință de presă” și pe care o puteți urmări integral puțin mai jos, așa cum este preluată de pe pagina de facebook a Primăriei Ploiești.
Încheiem prin a susține încă o dată, apăsat, punctul de vedere asumat al redacției noastre: noi credem că Andrei Volosevici este principalul vinovat pentru că 55.000 de apartamente din Ploiești nu au apă caldă!
Redacția Observatorul Prahovean

DEMISIA BAI VOLO SI IULI !!! CARATI-VA!!!
Mai bine sa se care toti. Fara politicieni si politizarea inztitutiilor poate ne-ar fi mai bine. Tara arde si lor le arde de campanie electorala.
Constat ca OP a pus tunurile pe primar, care nu are nici o putere în privința apei calde. Pentru ca ploieștenii sa aibă apa calda trebuie ca proprietarul adică Consiliul Județean sa renunțe la denunțarea unilaterala a contractului cu operatorul de termoficare și sa-l lase pe acesta sa termine lucrările de reparații planificate și recertificare ISCIR.
Constat ca OP s-a pus cu tunurile pe primar. Numai ca a ales greșit țintă. Xn tot acest scandal cu apa calda primarul nu poate decât sa dea cu gura. Proprietarii adică Consiliul Județean trebuia sa acționeze. Apa calda va sosi când: CJ va renunță la denunțarea unilaterala a contractului cu operatorul de termoficare și când CJ va solicita operatorul sa reia lucrările de revizie, reparații și certificări ISCIR asupra cazanelor de apa calda.
Nu l-am plăcut niciodată pe V și l-am plesnit personal cât am putut pe site-îl primăriei până a închis blogul (Alina știe mai bine, a funcționat mandatele lui Calotă, V l-a închis). Dar aici, și nu numai aici, o dați în bară. Defecțiunea este în curtea CJ și a lui Dumitrescu, nu V se ocupă de cazan. Apoi următorul vinovat este ADI unde aleșii județului nu se prezintă la ședințe. ADI a dat ordin să se oprească reparația. Iar voi sunteți total atehnici și poeți dacă nu știți că funcționarea unui asemenea echipament se supune unor reguli de siguranță în funcționare. Xn timp ce escrocul de ID somează CL Ploiești să preia cazanul nu face nimic ca preluarea să se facă LEGAL. Tot Dumitrescu, ADI și CJ sunt vinovați pentru că în acest moment orașul are putere disponibilă de 100 MW iar necesarul este de de 170 MW. Se știa de mult că va veni anul 2022 și că Ploieștiul va rămâne fără căldură. Iar îmbățoșarea voastră tâmpă nu vă face cinste și nu aduce nimic nou pentru rezolvare. Ca de altfel și cea a lui V. Ia să văd, aprobați. Că doar avem libertatea cuvântului și presa liberă nu cenzurează sau manipulează.
Stimata redactie OP…….. ati facut o afirmatie dar nu ati oferit si argumentele……. aveti argumente sau doar faceti jocuri politice?…… PS…… si tacerea este un raspuns!
Băbăieți… ce dracu’, și-a băgat coada Iulicăcălărăseanu’ și-n presă? Sau este f’unu’ d’al vostru de prin Călărași?
LEGEA nr.325 din 14 iulie 2006 care reglementeaza serviciului public de alimentare cu energie termică. Art. 8. – (1) Xnfiinţarea, organizarea, coordonarea, monitorizarea şi controlul serviciului public de alimentare cu energie termică constituie obligaţii ale autorităţilor administraţiei publice locale.
Primaria este organul executiv al Consiliului local. Primarul este seful administratiei publice locale.
Restul e cancan.