Informația conform căreia doar 70% dintre autovehiculele înmatriculate au poliță RCA valabilă a determinat autoritățile să se grăbească pentru a implementa un sistem de verificare în trafic. Cei care au polițe valabile se tem că oricând pot fi implicați într-un accident cu treimea care nu are.
Poliția Română testează în prezent o aplicație de mobil prin care ar putea fotografia și filma numerele de înmatriculare și ar putea afla, în câteva fracțiuni de secundă, conectându-se la baza de date AIDA cu polițele RCA, dacă o mașină este asigurată sau nu, a declarat Mădălin Roșu, președintele Biroului Asigurătorilor Auto (BAAR).
- Publicitate -
În funcție de rezultatele testării aplicației, se dorește ca aceasta să devină operațională în acest an.
Citește AICI despre situația autovehiculelor care nu au poliță RCA.
Aplicația a fost dezvoltată de către Biroul Asigurătorilor Auto (BAAR) și pusă la dispoziție spre testare Poliției Române.
- Publicitate -
Citește continuarea articolului pe www.icars.ro AICI.
[ays_poll id=5]
