- Publicitate -

O femeie în vârstă de 80 de ani din București a fost păcălită că va ajunge fotomodel în Dubai și Paris și a fost înșelată cu 35 000 de euro

O bătrână de 80 de ani din Capitală a fost păcălită că ar putea ajunge fotomodel și, timp de doi ani, le-a dat escrocilor aproape 170.000 de lei, doar ca să-și vadă visul împlinit. Femeia era amăgită că va defila pe podiumurile din Paris și Dubai, scrie stiri.tvr.ro.

Înșelăciunea a început în vara anului 2019, când femeia de 80 de ani a fost oprită pe stradă și invitată într-un studio foto din apropiere pe motiv că ”este foarte fotogenică” și ar putea face reclamă la produse cosmetice, potrivit observatornews.ro.

- Publicitate -

La început nu i s-au cerut bani, însă după ce femeia ar fi spus tinerei cu care ținea legătura la agenție că are 40 de mii de euro, în urma unei exproprieri în Constanța, totul s-a schimbat. ”Odată 16.000 de lei, odată 27.000 de mii, 50, pe urmă se axase pe 16.000 mii. În decembrie i-am dat 16.000 de lei și în ianuarie mi-a cerut încă 16.000 de lei și zicea că sunt contractele și hainele care ți s-au dat. Și atunci eu am zis:  Băi, asta e escroacă, nu-i mai da. În fotografii sunt rochii lucrate în casă. Hainele îmi aparțin”, a povestit femeia pentru TVR.

În cele din urmă, femeia de 80 de ani a mers la poliție și a fost deschis un dosar penal. Polițiștii au pus sechestru pe apartamentul persoanei bănuite, care este cercetată sub control judiciar.

- Publicitate -

Dezamăgită și cu banii pierduți, femeia spune că visa să ajungă în Paris și Dubai cu defilările ei de modă. ”La început am zis că poate e o treabă că lumea. Zic, uite, văd Parisul. Și chiar le-am zis vecinilor că s-ar putea să plec la Paris sau Dubai și cu treaba asta noi tot timpul am râs”, a mai spus ea.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -