Când ajunge să te surprindă normalitatea, înseamnă că ceva este în neregulă în societate. Totuși, atunci când constați că oamenii se comportă normal într-o societate nu tocmai normală, merită să amintești de gesturile lor.
Conform IPJ Prahova, un ploieștean în vârstă de 44 de ani s-a prezentat la sediul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova pentru a preda un portofel găsit în zona stației Coreco Ploiești.
În scurt timp, polițiștii au identificat proprietarul, un bărbat din Plopeni căruia i-a fost restituit portofelul care conținea 564 de lei, o copie a unei cărți de identitate și câteva fotografii.
IPJ Ph: ”Gestul ploieșteanului care s-a prezentat la sediul poliţiei pentru a preda un portofel găsit este unul ce scoate în evidență spiritul civic şi responsabilitatea.
Totodată, amintim că, din punct de vedere legal, însuşirea unui bun găsit sau ajuns din eroare ori în mod fortuit în posesia altei persoane, care nu îl predă autorităților în termen de 10 zile, constituie infracțiune. Mulțumim cetățenilor care își asumă un rol activ în viața comunității!”
sursa IPJ Ph/ foto cu caracter ilustrativ

Am găsit un portofel al unui taximetrist și i l-am restitut. La o săptămână după întâmplarea asta mi-am pierdut telefonul când am coborât din mașină, după un minut m-am întors și nu l-am mai găsit. Nu era un telefon scump.