- Publicitate -

Cum arată drumurile în satul Pietriceaua, localitatea considerată una dintre cele mai frumoase așezări rurale din România – FOTO

drum-pietriceaua-trafic_8f9c2.jpg

Situat la numai câțiva kilometri de municipiul Câmpina, satul Pietriceaua, din comuna Brebu, a fost grav afectat, în primăvara acestui an, de alunecările de teren. Chiar dacă au trecut mai multe luni de când pământul a luat-o la vale, momentan, infrastructura nu a fost reabilitată și, spun oamenii, zilnic circulația pe drumurile afectate reprezintă un real pericol. 

Cei care ajung la Pietriceaua sunt întâmpinați, încă de la intrarea în sat, de un afiș, pe care stă scris faptul că localitatea este una dintre cele mai frumoase așezări rurale din România.

- Publicitate -

Istoria afișului datează din 2012 când, într-un ghid oficial lansat de Muzeul Satului, localitatea Pietriceaua figura printre cele mai frumoase 61 de așezări din România.

Din păcate, anii au trecut, iar localitatea situată la doar câțiva kilometri de Câmpina se confruntă cu mari probleme.

- Publicitate -

În primăvara acestui an a plouat mult, inclusiv la Pietriceaua, iar la scurt timp localitatea a fost grav afectată de alunecările de teren.

Primele probleme apărute după ce pământul a luat-o la vale au vizat infrastructura, dar și o locuință care riscă acum să se dărâme.

„Cel mai grav este în zona drumului principal, pentru că aici zidul de sprijin este acoperit de pământ, iar drumul este afectat pe mai bine de trei sferturi din el. Drumul este lăsat, iar pământul o ia la vale. Probleme sunt însă și în alte zone, inclusiv la casa unui localnic care mai are un pic și se dărâmă, iar autoritățile nu fac nimic. Drumurile locale arată și ele jalnic”, ne-a semnalat problema, la redacție, un cititor al Observatorulph.ro, care ne-a trimis mai multe imagini din zonă.

- Publicitate -

Am încercat să aflăm cum stau lucrurile și de la primarul comunei Brebu, însă după ce a aflat despre ce este vorba edilul nu ne-a mai trimis niciun punct de vedere. 

Recent, Prefectura Prahova a anunțat că Guvernul a aprobat alocarea unei sume din Fondul de Intervenție la dispoziiția sa, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2019, pentru unele unități administrativ teritoriale afectate de calamitățile naturale.

Suma totală repartizată la Prahova este în cuantum de  22.853.000 lei. Banii au fost direcționați pentru refacerea podurilor, podețelor și punților pietonale afectate de alunecările de teren, în perioada 31 mai – 12 iunie 2019. Din păcate, localitatea Brebu nu figurează pe listă. Cel puțin până la acest moment.

- Publicitate -

Sumele alocate pentru refacerea infrastructurii afectate de calamități

Consiliul Județean Prahova: 3.321.000 lei,

Comarnic – 200.000 de lei

- Publicitate -

Vălenii de Munte –  545.000 mii lei,

Apostolache: – 111.000 lei,

Bătrâni – 170.000 lei

- Publicitate -

Bertea – 4.114.000 lei

Ceraşu – 2.367.000 lei,

Drajna – 750.000 lei,

- Publicitate -

Gura Vitioarei – 856.000 lei

Iordăcheanu – 623.000 lei

Lapoş – 2.699.000 lei

- Publicitate -

Măneciu – 3.142.000 lei

Plopu – 210.000 lei

Starchiojd – 20.000 lei,

Ştefeşti – 487.000 lei

Tătaru – 23 mii lei,

Teişani – 44.000 lei

Vadu Săpat – 557.000

Valea Călugărească – 2.185.000 lei

Valea Doftanei – 429.000 lei

pietriceaua-afis_6a2b0.jpg

alunecari-teren_1e344.jpg

alunecare-de-teren-drum_4bfce.jpg

drumuri-locale-pietriceaua_d998b.jpg

drum-pietriceaua_03484.jpg

alunecare-de-teren-drum_942aa.jpg

drumuri-locale_a3b2b.jpg

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -