- Publicitate -

În timp ce majoritatea celor de vârsta lui sparg semințe pe bancă în parc, David Popovici sparge record după record. Felicitări familiei!

La doar 17 ani, David Popovici este deja un fenomen mondial, iar numele lui este pe buzele și pe tastele tuturor celor care au auzit cuvântul „înot”.

Toată lumea se grăbește să-l felicite și să-l ridice în slăvi, pe bună dreptate. Primul ministru al României îl felicită și, în scurt timp (dacă nu a făcut-o deja) va urma și Klaus Iohannis.

- Publicitate -

Și totuși nimeni nu pare a băga în seamă familia înotătorului. Ceea ce lumea se pare că ignoră este mediul din care provine actualul campion mondial.

David Popovici este năcut în București și, actualmente, este legitimat al clubului Dinamo din Capitală.

- Publicitate -

Acum, la 17 ani, a început să culeagă roadele muncii sale și a… investiției părinților, pentru că da, fără suportul familiei, David nu ar fi ajuns unde a ajuns.

Este meritul lui că sparge recorduri în loc să spargă semințe sau să spargă capete (la propriu) în stil de „mare ciumec”, așa, ca alții de vărsta lui. Dar este meritul familiei lui că el a putut să-și pună în valoare talentul și determinarea.

Îți trebuie multă disciplină ca să ajungi unde a ajuns el. Trebuie să faci multe sacrificii, pe care tinerii din ziua de astăzi nu par a fi dispuși să le facă, dar, dincolo de toate acestea, îți trebuie în spate o familie care să fie bazată din punct de vedere financiar și educațional. Pentru că statul român nu oferă nimic.

- Publicitate -

Citește și: David Popovici a doborât recordul mondial la 100 de metri liber și este campion european

Dacă David Popovici s-ar fi născut într-o familie modestă, într-un oraș de provincie al României, nu ar doborât astăzi recordurile pe care le doboară, indiferent de talentul și disciplina sa.

Unde s-ar fi antrenat dacă ar fi locuit în Ploiești, de exemplu? În care din multele bazine pe care autoritățile le pun la dispoziția copiilor talentați? Pe care l-ar fi ales oare?

Nu, nici în București nu i-a pus nimeni nimic la dispoziție, a cotizat familia bani grei, ani de zile, pentru a-l ajuta să ajungă unde a ajuns. Dar măcar a avut unde „să cotizeze”… Tot acest efort al familiei este minimizat, este mult prea puțin amintit.

- Publicitate -

Toți oficialii se mândresc cu David Popovici. Cu ce drept? Dacă era pe mâna lor, nu era nicăieri acum.

Așa că, după ce felicitările merg către David Popovici, trebuie să nu uităm, cu toții, să mulțumim familiei lui! Ea a fost cea care l-a sprijinit, l-a finanțat și l-a educat pentru ca el, astăzi, să fie o mândrie națională!

Mulțumim, David! Mulțumim familia lui David! Fără voi astăzi nu am fi avut atâtea motive să fim mândri că suntem români!

- Publicitate -

Sursa foto: Facebook David Popovici

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -