Vești bune pentru pasionații de artă din Prahova. Miercurea aceasta, începând cu orele 12.00, la Plopeni va avea loc vernisajul a trei tabere organizate, în această vară, de autoritățile locale de aici în colaborare cu Casa de Cultură Plopeni.
Este vorba de Tabăra Internațională de Sculptură “Nicolae Kruch” , ediția a VII-a, unde vor expune cinci artiști din România și Republica Moldova (Parascovia și Vasile Popa Donoi – Rep. Moldova, Dinu Campeanu, Stefania si Marius Stroe din Romania), Tabăra Națională de Creație Plastică “Vintila Făcăianu”, ediția a IX-a, unde vor expune șase artiști autohtoni (Florica Ionescu, Aurelia Tudorache, Raluca Vasilescu, Loredana Ene, Adelina Gavrilă și Adriana Braileanu) și Tabăra de desen și pictură “Vara în culori”, ediția a VII-a, cu 25 de participanți reprezentând copii de la 5 până la 18 ani, coordonați de profesorul de arte plastice Lucia Ghiorghe.
Mai multe detalii despre evenimentul de miercuri puteți afla urmărind emisiunea Info Prahova de marțea aceasta, de la orele 17.00 – 18.00, difuzată pe postul de televiziune Wyl TV Ploiești sau accesând secțiunea Info Prahova a site-ului nostru.