Primarul Ploieştiului, Andrei Volosevici, s-a pus bine cu suporterii echipei de fotbal Petrolul Ploieşti, recent promovată în Liga I. El a anunţat aseară, în emisiunea „Direct la subiect”, de la Alpha TV, că va propune consilierilor locali finanţarea Petrolului, de la bugetul loocal, cu 1,5-1,8 milioane de euro pentru acoperirea parţială a cheltuielilor generate de participarea în Liga I. „Curtea de Conturi a stabilit că putem suporta de la bugetul local cheltuieli precum deplasări, utilităţi, salarii, mai puţin transferuri de jucători. Pentru transferuri vom atrage la echipă mai mulţi sponsori. Pentru finanţarea echipei contăm şi pe venituri extrabugetare, precum vânzări de bilete şi abonamente, spaţii de publicitate şi chirii pe activităţi comerciale din incinta stadionului, etc”, a spus Andrei Volosevici.
Bani pentru deplasările galeriei
El a anunţat că va susţine financiar deplasările suporterilor şi că le va oferi condiţii decente de călătorie. „S-a dus vremea autobuzelor cu burduf, în care lumea murea de cald pe drum. Dacă suporterii se vor bucura de un stadion nou, cred că merită şi condiţii civilizate de transport”, a promis primarul Ploieştiului.
Muzeu şi pub pentru suporteri
Acesta a anunţat că în incinta stadionului „Ilie Oană” vor fi amenajate, pentru suporterii Petrolului, un pub şi un muzeu al echipei fanion a Ploieştiului. Managerul Petrolului, Vivi Răchită, le-a cerut fanilor echipei să aducă diverse obiecte legate de istoria clubului de fotbal, care vor fi aşezate în vitrinele viitorului muzeu.
- Publicitate -
Andrei Volosevici: „Voi finanţa Petrolul Ploieşti cu 1,5-1,8 milioane de euro, dar şi deplasările suporterilor!”
Sondaj Observatorul Prahovean
Ai informații care ar putea deveni o știre? Contactează-ne la: 0785 075 112, pe WhatsApp sau Signal.
Urmărește știrile Observatorul Prahovean și pe Google News!
- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -