tara galilor

Primul meci al Grupei B de la Euro 2016 s-a disputat pe Stade de Bordeaux (Matmut Atlantique). Ţara Galilor a învins cu 2-1 Slovacia, echipă care joacă pentru prima dată la un turneu final de Campionat European. Următorul meci al grupei B se joacă între Anglia şi Rusia, de la ora 22:00, pe Stade Velodrome din Marsilia. Cel mai bun jucător al meciului, votat pe site-ul UEFA, a fost galezul Joe Allen.

Minutul 81: Intrat în minutul 71 în locul lui J. Williams, Robson-Kanu înscrie şi readuce Ţara Galilor în avantaj

Minutul 65: După înscrierea golului, Slovacia forţează în atac. Portarul galez Ward salvează situaţia, la un şut al lui Kucka

Minutul 61: Duda înscrie pentru Slovacia şi egalează scorul

Minutul 55: Meciul se desfăşoară fără ca vreuna dintre echipe să mai aibă ocazii notabile de gol. Statistica UEFA arată că Slovacia a avut posesia mingii 54% din timpul de joc, până acum

Minutul 20: Slovacul Weiss ratează egalarea

Minutul 10: Gareth Bale deschide scorul pentru Ţara Galilor din lovitură liberă de la 30 de metri

Minutul 5: Portarul galez Ben Davies blochează mingea şutată de Marek Hamšík şi împiedică deschiderea scorului