- Publicitate -

Petrolul a fost eliminată din Cupa României. Înfrângere cu FCU Craiova pe stadionul Ilie Oană

Data:

Petrolul și-a luat la revedere de la ediția 2022-2023 a Cupei României Betano, după eșecul suferit, marți seară, pe „Ilie Oană”, în fața lui U Craiova 1948. Oltenii s-au impus la limită, 1-0, cu golul marcat de către Iancu cu zece minute înainte de final, și au ocupat locul doi în grupă, mergând în sferturi alături de Sepsi Sf. Ghoerghe.

Cronica partidei publicată pe fcpetrolul.ro

Două dintre cele trei condiții necesare pentru ca „lupii” să ocupe poziția secundă în Grupa A a Cupei României Betano s-au îndeplinit, dar nu și cea de-a treia, absolut obligatorie în întreaga matematică a calificării.

Sepsi a bătut clar Voluntariul, Slobozia și Dinamo au terminat la egalitate după un meci nebun, însă Petrolul n-a reușit să tranșeze duelul cu U Craiova 1948 și să urce, astfel, în sferturile de finală ale competiției.

Calificarea a atârnat, însă, de un fir de ață, totul fiind decis în decurs de doar cîteva zeci de secunde.

Ecuația s-a rezolvat de-a lungul minutului 80, la scorul de 0-0, atunci când Petrolul a avut șansa să deschidă scorul, dar mingea trimisă de către Tucaliuc a fost respinsă de pe linia porții de către un fundaș al oaspeților, pentru ca, în continuarea fazei, acțiunea să se mute în celălalt careu, iar Iancu l-a învins pe Leitner cu un șut expediat de la 14 metri! Golul victoriei și, totodată, al calficării oltenilor în sferturile de finală!

Până atunci, meciul fusese unul în care șansa a părut să le surândă, pe rând, ambelor combatante.

Petrolul a avut cea mai mare ocazie a primei reprize, ratată de Irobiso (34), cu poarta goală, pentru ca partea a doua să le aparțină vizitatorilor, dar Leitner a avut o serie de intervenții salvatoare în fața lui Iancu (51), Bauza (61) sau Albu (81).

Se încheie, astfel, aventura „lupilor” în ediția 2022-2023 a Cupei României Betano. Rămâne lupta din campionat, acolo unde cu U Craiova 1948 ne vom revedea curând, la ultima apariție din acest an, și tot pe „Ilie Oană”, duminică, 18 decembrie, de la ora 14.30!

Dar, până atunci, urmează „Primvs Derby”, meciul cu Rapid fiind programat să se dispute miercuri, 14 decembrie, pe „Arena Națională”, de la ora 19.00.

Provocarea Observatorul Prahovean

Sondaj Observatorul Prahovean

Ai un pont care se poate transforma într-o știre? Trimite pe WhatsApp la 0785 075 112

Vreți să aflați cele mai noi știri din Prahova? Abonați-vă la Google News

Distribuie articolul:

Exclusiv

Abonează-te la newsletter

Știri noi

Accident în Comarnic. Este al doilea eveniment rutier produs pe DN1, joi seara

Cel de al doilea accident s-a în Comarnic, primul...

Oradea a avut, doar în 2023, investiții din fonduri europene de 918 milioane lei. Ploieștiul…?

Numai în anul 2023 Municipiul Oradea a finalizat investiții...

Accident pe DN1, în zona Azuga. Șoferii autoturismelor implicate sunt asistați medical

Evenimentul rutier s-a produs joi, după ora 17, la...

Informații utile

Vrei să-ți cumperi o locuință? Ce criterii trebuie să iei în considerare (II)

Continuăm proiectul ”Casa Nouă”, cu scopul de a vă...

O familie din Prahova, a cărei casă a fost mistuită de flăcări, primește ajutor de la antreprenori

În urmă cu câteva săptămâni, o familie din satul...

Întreruperi de energie electrică în Prahova în perioada 22-26 aprilie. Localitățile afectate

Distribuție Energie Electrică România - Sucursala Ploiești anunță întreruperea...

Medicul Alin Scarlat: Sedentarismul și obezitatea influențează longevitatea

Observatorul Prahovean publică o serie de articole, extrase din...