„Lupii” au bifat o nouă victorie: 5-0 cu Ripensia!

0

Petrolul a reușit cea de a doua victorie consecutivă, de data aceasta cu 5 – 0 contra Ripensiei Timișoara, echipa ploieșteană urcând pe locul patru în clasament.

Pregătiți de Viorel Moldoveanu, „lupii” au reușit să se mobilizeze încă din primele minute spre poarta timișoreană.

În min. 7, Mario Bratu a șutat cu efect, din afara careului, iar mingea s-a îndreptat direct în poarta portarului Dobre care nu reușește să apere.

Cel de-al doilea gol al Petrolului este marcat în min. 41, când Vajushi execută în zid o lovitură liberă, mingea îi revine și o retrimite spre poartă. Portarul reușește să respingă mingea, însă Pol Roige, atent, o împinge în poartă.

Vajushi reușește să majoreze diferența în min 47, înscriind cel de-al treilea gol dintr-un penalti.

În ultimele minute, Saim Tudor (85) înscrie din voleu, iar Diarra (87), după o greșeală a timișorenilor, fixează tabela la 5-0.

„Cu această victorie, a doua din acest sezon, Petrolul urcă pe locul patru în clasament, iar în etapa viitoare va juca, în deplasare, cu FK Csikszereda. Meciul de la Miercurea Ciuc se va disputa luni, de la ora 18.00”, a anunțat FC Petrolul Ploiești.

FC Petrolul Ploiești – Ripensia Timișoara 5-0 (2-0)

Marcatori: Bratu (7), Roige (41), Vajushi (49, pen.), Saim Tudor (85), Diarra (87).

FC Petrolul: Avram – Mendoza, Meijers, Manolache, Țicu – Lax – Bratu (62 Constantinescu), Ekollo (83 Matiș), Roige (cpt) (62 Salifu), Vajushi (74 Saim Tudor) – Balint (74 Diarra). Antrenor: Viorel Moldovan.

Ripensia: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Tieranu (55 Stoi), Gladun (72 Maric) – V. Macritchii, T. Călin – Tudorache, Neagu (55 Sokovic), M. Ene (55 Urvantev) – Al. Popovici (cpt). Antrenor: Cosmin Petruescu.

Au arbitrat: Vlad Baban (Iași) – Alexandru Filip (Constanța) și Florin Pucheanu (Ulmi-Dâmbovița).

Arbitru de rezervă: Ana Maria Terteleac (Berceni-Ilfov).

Observatori: Marian Lumânare (București) și Marcel Savaniu (Brașov).

Sursă text: FC Petrolul Ploiești