FC Petrolul Ploiești a pierdut derby-ul cu UTA Arad cu scor de neprezentare, 0-3.

Ciprian Rus a deschis scorul pentru oaspeți din penalty după un henț comis de Laurențiu Marinescu. După pauză, petroliștii au avut numeroase ocazii , dar nu au reușit să le fructifice.

Portarul Iacob a fost erou pentru arădeni, având parade senzaționale.

Publicitate - continuă să navighezi
Continuă să citești

Finalul de meci a fost un coșmar pentru ploieșteni. În minutul 90 Buhacianu a înscris pe contraatac, iar in minutul 90+4 Lorenzi a închis tabela la 3-0.

După două etape, Petrolul se situează pe poziția a 14-a, în timp ce UTA este liderul campionatului fără gol primit .

Echipa antrenată de Flavius Stoican va disputa următorul meci pe terenul celor de la Dunărea Călărași. Echipa proaspăt retrogradată nu are niciun punct obținut după două meciuri .