Viitorul Constanța a câștigat pentru prima oară Cupa României. Aflată în premieră în această fază a competiției, echipa lui Gică Hagi a învins Astra Giurgiu cu scorul de 2-1, în prelungiri.

Trofeul a fost prezentat de fostul antrenor al echipei Petrolul Ploiesti și actualul selcționer al echipei naționale, Cosmin Contra. La meci a fost prezentă și naționala de nevăzători a României, calificată la Campionatul European de anul acesta.

Denis Alibec a deschis scorul în minutul 41 din lovitura liberă. Hagi a avut o criză de nervi și l-a schimbat pe portarul Cojocaru cu fostul portar al Petrolului, Tordai.

Publicitate - continuă să navighezi
Continuă să citești

Viitorul a egalat în minutul 76 după un corner executat de Ianis Hagi. Ghiță a marcat cu o lovitură de cap la colțul lung.
Echilibrul s-a rupt în minutul 81 când mijlocașul Astrei, Romario Pires a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Meciul a avut nevoie de prelungiri pentru a se decide câștigătoarea. Brazilianul Eric de Oliveira, introdus în locul lui Drăguș, a marcat golul decisiv în minutul 105 după o pasă cu călcâiul a lui Calcan.

Astra putea egala în minutul 115, însă autorul golului egalizator, Ghiță, a respins de pe linia porții mingea trimisă de Begue.

Astfel, Viitorul Constanța a câștigat al doilea trofeu din istoria clubului, după titlul cucerit în 2017. Dacă la echipa mare a câștigat trofeul, echipa de juniori a Viitorului nu a reușit aceași performanță. În finala Cupei României U19, juniorii lui Hagi au pierdut în fața echipei CFR Cluj cu scorul de 3-1.