fbpx

Naționala României de handbal feminin a terminat pe a patra poziție Campionatul European din Franța. "Tricolorele" au fost învinse de Olanda, scor 20-24 (8-15), după un meci în care au suferit 45 de minute (au fost conduse la opt goluri, 13-21), însă au oferit o ultimă impresie bună, marcând cinci goluri consecutive și luptând până la final.

Jucătoarele noastre s-au trezit prea târziu, iar olandezele au obținut medaliile de bronz, profitând de problemele din apărarea noastră și de lipsa Cristinei Neagu. România a egalat a doua cea mai bună participare a sa la un Campionat European, terminând pe locul al patrulea și în 2000, când a găzduit competiția.

În schimb, împinsă de la spate de o sală întreagă (14.060 de fani), naționala Franței s-a impus în marea finală a Campionatului European de handbal feminin, scor 24-21, împotriva selecționatei Rusiei.

Campioana mondială a obținut pentru prima oară în istoria sa medaliile de aur la turneul european. După o primă repriză echilibrată, în care niciuna dintre echipe nu a reușit să se distanțeze la mai mult de două goluri (13-12 la pauză), Franța a gestionat excelent repriza secundă și a rezistat în fața fetelor lui Trefilov, care a rămas fără voce în finalul partidei.

sursa: hotnews.ro

Contactează Redacția Observatorulph.ro pe WhatsApp la: 0726.221.596 - doar text, foto și video.