Matematica s-a dovedit o probă mult prea grea pentru sute de elevi prahoveni, mai ales din mediul rural, care au obţinut note mai mici de 4 la această probă din cadrul Evaluării Naţionale. Asta înseamnă că media de admitere la liceu va fi mai mică, ponderea fiind de 50%, iar şansele de a prinde un loc la un liceu bun sunt aproape nule. Nemulţumiţii au avut posibilitatea de a depune contestaţii doar până vineri seara, la ora 18, recorectarea lucrărilor fiind programată pentru 25 şi 26 iunie. Rezultatele finale vor fi publicate pe 27 iunie. Şi de această dată, Inspectoratul Şcolar Prahova şi-a dovedit incapacitatea de a comunica în timp real rezultatele obţinute de elevii din judeţ, fiind printre puţinele inspectorate din ţară care nu au afişat p”n[ la ora public[rii acestui articol listele cu notele de la Evaluarea Naţională pe site-ul propriu.
Calendarul înscrierii la liceu:
29 iunie – 5 iulie: absolvenţii clasei a VIII-a şi părinţii acestora, asistaţi de diriginţi completează opţiunilor în fişele de înscriere,
30 iunie – 6 iulie: datele din fişele de înscriere sunt introduse în baza de date computerizată,
30 iunie – 7 iulie: părinţii şi candidaţii verifică fişelor editate de calculator pentru corectarea greşelilor în baza de date computerizată şi listarea fişelor corectate din calculator.