- Publicitate -

Situația Covid 19 la nivel național, duminică, 15 noiembrie – 7096 cazuri noi și 113 decese în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 15 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 360.281 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

- Publicitate -

243.832 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba78061616,04
2.Arad8476805,67
3.Argeș98442793,53
4.Bacău105601372,37
5.Bihor106941725,77
6.Bistrița-Năsăud44981054,32
7.Botoșani4710672,73
8.Brașov143844526,16
9.Brăila4409952,58
10.Buzău53061122,37
11.Caraș-Severin3747882,85
12.Călărași28831342,29
13.Cluj157432757,56
14.Constanța106094595,07
15.Covasna3252363,69
16.Dâmbovița89321963,54
17.Dolj97601593,84
18.Galați7860522,00
19.Giurgiu2828262,39
20.Gorj3750431,91
21.Harghita4033332,3
22.Hunedoara65431123,28
23.Ialomița3290832,98
24.Iași150502683,08
25.Ilfov103003064,98
26.Maramureș667623,55
27.Mehedinți2965572,47
28.Mureș90732655,04
29.Neamț7935892,49
30.Olt55701991,87
31.Prahova147543624,18
32.Satu Mare38332794,04
33.Sălaj46561245,88
34.Sibiu103603998,32
35.Suceava11352592,18
36.Teleorman4376232,86
37.Timiș149063156,69
38.Tulcea2239842,35
39.Vaslui63271191,89
40.Vâlcea67191163,14
41.Vrancea4432961,64
42.Mun. București499879315,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe4854*-353
 TOTAL360.2817.096

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Citește și:  Cum poți intra în direct, pe internet, cu medicul Alin Scarlat. Avantajele consultației online

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.814 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

- Publicitate -
 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA27
2ARAD31
3ARGEŞ39
4BACĂU23
5BIHOR36
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI13
8BRĂILA32
9BRAŞOV33
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI26
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ53
14CONSTANŢA63
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA43
17DOLJ17
18GALAŢI22
19GIURGIU20
20GORJ30
21HARGHITA7
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA8
24IAŞI69
25ILFOV44
26MARAMUREŞ275
27MEHEDINŢI17
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI188
29MUREŞ32
30NEAMŢ53
31OLT43
32PRAHOVA61
33SĂLAJ17
34SATU MARE55
35SIBIU75
36SUCEAVA32
37TELEORMAN64
38TIMIŞ147
39TULCEA3
40VÂLCEA10
41VASLUI35
42VRANCEA5
43TOTAL1814

 

Până astăzi, 8.926 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.11.2020 (10:00) – 15.11.2020 (10:00) au fost raportate  113 decese (77 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba,  Arad, București, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Gorj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

- Publicitate -

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.996. Dintre acestea, 1.169 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.691.062 de teste. Dintre acestea, 21.571 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.195  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.376 la cerere.

- Publicitate -

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 1.595 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 15 noiembrie.

Pe teritoriul României, 46.064 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.161  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.818 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.034 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

- Publicitate -

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 noiembrie a.c., 9.621 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.766.300 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 5 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

- Publicitate -

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 14 noiembrie 2020, au fost raportate 10.361.110 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA

 

CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI

 

VINDECAŢI*

 

Franţa1.922.504(+23.794)  43.892 (+932)    139.760            –
Spania1.458.591(+21.371)  40.769 (+308)    150.376            –
Regatul Unit1.317.496 (+27.301)  51.304 (+376)        3.108          (+19)
Italia1.107.303 (+40.902)  44.139 (+550)    411.434   (+12.196)
Germania   773.556(+22.461)  12.378 (+178)    496.696     (+8.862)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 14 NOIEMBRIE 2020

 

CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI

 

VINDECAȚI*

 

 53.515.055 (+739.784)1.304.871 (+11.765)34.731.289  (+270.716)

 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 – 14 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Provocarea observatorul prahovean

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Ai ceva de spus despre articol? Lasă un comentariu aici

Comentariul tău
Numele tău

Ai informații care ar putea deveni o știre? Contactează-ne la: 0785 075 112, pe WhatsApp sau Signal.

Urmărește știrile Observatorul Prahovean și pe Google News!

- Publicitate -

Articole asemănătoare

Flori și mărțișoare oferite de către polițiștii prahoveni participantelor la trafic, dar și vârstnicelor de la un cămin de bătrâni

Pentru participantele din trafic, care au tranzitat Drumul Național 1, zona Bărcănești, municipiul Ploiești, dar și alte orașe din județ, oprirea în trafic de...

Accident pe DN72, la ieșire din Ploiești. Două TIR-uri implicate – VIDEO

Accidentul rutier s-a produs, vineri după-amiază, pe DN72, la ieșire din Ploiești. În evenimentul rutier au fost implicate două TIR-uri. Accidentul rutier a avut loc...
- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Ultimele știri

Flori și mărțișoare oferite de către polițiștii prahoveni participantelor la trafic, dar și vârstnicelor de la un cămin de bătrâni

Pentru participantele din trafic, care au tranzitat Drumul Național 1, zona Bărcănești, municipiul Ploiești, dar și alte orașe din județ, oprirea în trafic de...

Accident pe DN72, la ieșire din Ploiești. Două TIR-uri implicate – VIDEO

Accidentul rutier s-a produs, vineri după-amiază, pe DN72, la ieșire din Ploiești. În evenimentul rutier au fost implicate două TIR-uri. Accidentul rutier a avut loc...

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, îi îndeamnă pe oameni să ridice, gratuit, pastilele de iod din farmacii

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, face un apel către populație să ridice pastilele de iodură de potasiu disponibile gratuit în farmacii, în contextul unei posibile...

Numărul cazurilor de infecții respiratorii și gripă, în scădere la Spitalul de Pediatrie Ploiești

Numărul cazurilor de gripă înregistrate luna aceasta la Spitalul de Pediatrie din Ploiești a scăzut față de ianuarie și finele anului trecut. În continuare,...

Avarie în rețeaua Distrigaz Sud din Prahova. Furnizarea de gaze a fost sistată în Telega și Buștenari

Distrigaz Sud Rețele aduce următoarele precizări cu privire la sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale din localitățile Buștenari și Telega, județul Prahova. Ca urmare...
Emisiuni
- Publicitate -

Ce este portofelul digital european și cum îl vom utiliza. Proiectul a fost adoptat în Parlamentul European

Legislativul european a aprobat, în această săptămână, regulamentul privind portofelul digital european, denumit eID. Este o iniţiativă de digitalizare a relaţiei dintre cetăţeni şi...

Femeile câștigă mai bine decât bărbații. Anunțul Ministerului Muncii

Ministerul Muncii și Solidarității Sociale a anunțat, vineri, că decalajele salariale între bărbați și femei au fost reduse. „Numărul femeilor care acced pe funcții...

Observatorul Prahovean, lider de audiență: 1.174.785 utilizatori unici în februarie

Observatorul Prahovean și-a consolidat poziția de lider al presei online din Prahova. Potrivit datelor de audiență, în luna februarie, cotidianul nostru a înregistrat un...

Cât plătește un student pentru o ciorbă și un cotlet de porc la cantina UPG Ploiești

Mâncarea la cantina UPG Ploiești este cea mai ieftină opțiune pentru studenți. Meniul este bogat și cuprinde ciorbe, preparate cu carne și garnituri, salate...

Cum arată chioșcurile de flori din București. La Ploiești florile se vând pe tarabe sau pe jos

În Sectorul 6 din București au fost amplasate primele chioșcuri de flori. Moderne, dotate cu aer condiționat și spoturi luminoase, cu perete din  sticlă,...
Emisiuni
- Publicitate -