Deputatul George Ionescu, președintele Partidului Forța Dreptei Prahova și secretarul general al formațiunii politice, i-a solicitat astăzi lui Iulian Dumitrescu demisia din funcția de președinte a Consiliului Județean Prahova.
”Îi solicit lui Iulian Dumitrescu demisia din funcția de președinte a Consiliului Județean Prahova pentru problemele legale pe care le are” a declarat George Ionescu.
Într-o conferință de presă susținută astăzi, Ionescu l-a criticat în termeni duri pe Dumitrescu, pe care l-a acuzat că a angajat oameni aduși din alte județe în administrația prahoveană și că a cheltuit sume importante pentru studii de fezabilitate inutile.
Întrebat de reporterul Observatorul Prahovean dacă va candida la președinția Consiliului Județean Prahova la alegerile locale din acest an, parlamentarul a răspuns afirmativ.
Acesta a declarat că speră să aibă și sprijinul organizațiilor USR și PMP cu care formează Polul de Dreapta pentru că un candidat comun al celor trei partide ar avea șanse mai mari la câștigarea alegerilor.
Reamintim că Iulian Dumitrescu a fost pus sub control judiciar de procurorii DNA pentru 60 de zile, timp în care n u are voie să-și exercite funcția de președinte al CJ Prahova.
El este acuzat de comiterea infracțiunilor de luare de mită și fals în declarați.
Detalii aici: Iulian Dumitrescu, președintele Consiliului Județean Prahova (PNL), plasat sub control judiciar