Mai mulți parlamentari vor să permită animalelor de companie accesul liber în orice mijloc de transport și chiar și în instituții publice. Dacă proiectul va deveni lege, chiar și firmele private ar trebui să o aplice.
Animalele de companie ar putea avea acces în orice mijloc de transport în comun și chiar și în instituții publice, dacă proiectul mai sus menționat va deveni lege.
Conform statisticilor, aproximativ 6 din 10 români, au cel puțin un animal de companie.
Pentru cei care nu au maşină, călătoria cu animalul de companie e aproape imposibilă.
În microbuze şi autocare câinii şi pisicile pot merge doar în cuşcă, în compartimentul de bagaje.
În tren, câinii pot fi luaţi doar dacă au botniţă şi sunt ţinuţi pe podeaua vagonului, doar la clasa a II-a, iar pentru câinii de talie mare stăpânii trebuie să plătească jumătate din prețul biletului, potrivit regulamentului CFR.
Acum accesul câinilor e restricţionat chiar şi în parcuri, în afara locurilor special amenjate. Amenzile pentru stăpâni ajung la 500 de lei.
Foto cu caracter ilustrativ