63 de noi cazuri covid în ultimele 24 de ore, din care 5 sunt raportate în Prahova. Situația covid din 19 iunie

0

La nivel național, în ultimele 24 de ore, au fost raportate 63 de noi cazuri covid și șase decese asociate. 5 dintre cazurile de noi îmbolnăviri sunt din Prahova. Sunt raportate 90 decese anterioare intervalului de referință. 3 produse în luna iulie 2020, 3 în august 2020, 3  în  octombrie 2020, 22 în noiembrie 2020, 18 în decembrie 2020,  8  în ianuarie 2021, 6 în februarie, 15 în martie 2021, și 12 în aprilie 2021, în județele Argeș, Brașov, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Ilfov și Municipiul București.

Situația covid din Prahova din 19 iunie

De la începutul epidemiei și până în prezent, la nivelul județului Prahova, 35.356 de persoane au fost confirmate ca fiind infectate cu virusul SARS-CoV-2. Din totalul acestora, 1.385 pacienți au decedat, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Prahova. În ultimele 24 de ore, a fost raportat un deces, în rândul unei persoane de sex feminine (71 ani), cu comorbidități. Alte două decese sunt raportate astăzi, însă au avut loc în noiembrie 2020.

Cele 5 persoane nou înregistrate cu SARS-CoV-2, în Prahova, fac parte din următoarele categorii de vârstă:

 

Grupa de vârstă (ani)Număr persoane
0 – 180
19 – 291
30 – 390
40 – 491
50 – 590
60 – 691
70 – 792
80 – 890
Peste 900
Total5

 

Numărul total de locuri destinate îngrijirii pacienților cu COVID-19, în Prahova, este de 498, dintre care 98 de paturi sunt ocupate. La ATI, 28 de locuri din care 11 locuri pentru pacienții cu SARS-CoV-2 au fost raportate ca fiind ocupate. (*Situația este în dinamică, iar aceste informații pot suferi modificări de la o oră la alta).

Incidența cumulată a cazurilor active (din ultimele 14 zile) din județ, calculată la 1000 de locuitori, este de 0.17.

Pe parcursul zilei precedente, în Prahova, au fost realizate 869 de teste, conform centralizării DSP Prahova.

Situația vaccinării anti-covid din Prahova

Conform informațiilor furnizate de către Direcția de Sănătate Publică Prahova, până vi, 18 iunie 2021, ora 21:30, în județul Prahova au ajuns 365.327 doze de vaccin anti SARS-CoV-2, dintre care 285.957 doze Pfizer/BioNTech, 40.520 produse de compania Moderna, 28.500 de doze AstraZeneca, dar și 10.350 de doze Johnson & Johnson

Dintre acestea, au fost administrate 324.466 doze.

152.285 de persoane au fost imunizate, în județul nostru, și cu cea de-a doua doză de vaccin, iar alte 6.377 au fost vaccinate cu ser Johnson & Johnson.

Stocul disponibil, în acest moment, este de 39.955 doze vaccin.

De la debutul vaccinării și până în prezent, au fost înregistrate 906 doze „pierdute“ și 55 de reacții adverse post imunizare (RAPI).

Situația covid la nivel național din 19 iunie

 

 

BULETIN DE PRESĂ 

19 iunie 2021, ora 13.00

 

Până astăzi, 19 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.203 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.044.944 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 63 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2126300,17
2.Arad2366110,11
3.Argeș2742940,13
4.Bacău2605710,03
5.Bihor29279-2**0,1
6.Bistrița-Năsăud1187110,05
7.Botoșani1417500,07
8.Brașov4367410,07
9.Brăila1329320,07
10.Buzău1258100,04
11.Caraș-Severin1147800,1
12.Călărași1005600,06
13.Cluj5754980,11
14.Constanța4294940,07
15.Covasna855500,1
16.Dâmbovița2249810,06
17.Dolj2664930,07
18.Galați2763610,07
19.Giurgiu1101810,04
20.Gorj920700,02
21.Harghita828200,06
22.Hunedoara2286400,02
23.Ialomița1078820,11
24.Iași4239730,06
25.Ilfov4509510,09
26.Maramureș2039520,07
27.Mehedinți833600,05
28.Mureș2396210,08
29.Neamț1896210,09
30.Olt1461130,06
31.Prahova3535650,17
32.Satu Mare12988-1**0,06
33.Sălaj1094310,08
34.Sibiu2649620,06
35.Suceava2420810,05
36.Teleorman1371200,11
37.Timiș5432750,09
38.Tulcea843510,03
39.Vaslui1598000,05
40.Vâlcea1643400,09
41.Vrancea1069320,05
42.Mun. București18362670,11
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

435*

1 
 TOTAL1.080.20363 

                                                                                        

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Bihor și Satu Mare a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

 

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 22 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA 
2ARAD 
3ARGEŞ7
4BACĂU 
5BIHOR 
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI 
8BRĂILA 
9BRAŞOV 
10BUZĂU 
11CĂLĂRAŞI 
12CARAŞ-SEVERIN 
13CLUJ1
14CONSTANŢA 
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ 
18GALAŢI 
19GIURGIU 
20GORJ 
21HARGHITA 
22HUNEDOARA 
23IALOMIŢA 
24IAŞI 
25ILFOV 
26MARAMUREŞ 
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ1
30NEAMŢ 
31OLT1
32PRAHOVA2
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU 
36SUCEAVA1
37TELEORMAN 
38TIMIŞ 
39TULCEA 
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA 
 TOTAL22

 

Până astăzi, 32.308 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 18.06.2021 (10:00) – 19.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 96 de decese (42 bărbați și 54 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Brașov, Călărași, Constanța, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Ilfov și Municipiul București.

 

90 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 3 dintre acestea s-au produs în luna iulie 2020, 3 în august 2020, 3  în  octombrie 2020, 22 în noiembrie 2020, 18 în decembrie 2020,  8  în ianuarie 2021, 6 în februarie, 15 în martie 2021, și 12 în aprilie 2021, în județele Argeș, Brașov, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 96 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 9 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

 

90 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 797. Dintre acestea, 164 sunt internate la ATI.

 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.207.832 de teste RT-PCR și 1.348.150 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.104 teste RT-PCR (6.352 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.752 la cerere) și 12.221 de teste rapide antigenice.

 

Pe teritoriul României, 2.507 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.120 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 21.325 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 40 de persoane.

 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 314 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 668 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

 

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 18 iunie, 473 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 84.700 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

 

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.555 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

 

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

 

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

 

În intervalul 10 iunie – 17 iunie 2021, au fost raportate 32.942.528 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

 

 

ŢARA

 

CAZURI

CONFIRMATE

DECEDAȚI

 

Franţa5.740.665   (+27.912)110.420   (+393)
Regatul Unit4.573.419   (+56.527)127.904     (+64)
Italia4.244.872   (+12.444)127.002   (+479)
Spania3.741.767   (+34.244)  80.517   (+281)
Germania3.715.518   (+14.034)  89.844   (+600)

 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 18 IUNIE 2021

 

CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 176.702.468  (+2.669.740) 3.813.133   (+75.103)
 

 

 

 

 

 

 

 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 10 iunie 2021 – 17 iunie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

 

Grupul de Comunicare Strategică

 

 

Lasă comentariul tău. Click AICI

Comentariul tău
Numele tău