- Publicitate -

8262 de noi cazuri Covid-19 în ultimele 24 de ore. Bilanțul oficial în România

Până astăzi, 17 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 373.474 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 253.244 de pacienți au fost declarați vindecați.

- Publicitate -

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.262 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba80501686,06
2.Arad89672405,86
3.Argeș102792383,77
4.Bacău108401642,54
5.Bihor112693185,85
6.Bistrița-Năsăud46831414,48
7.Botoșani48841012,73
8.Brașov146701646,25
9.Brăila4513412,63
10.Buzău5442732,44
11.Caraș-Severin3878942,92
12.Călărași30981322,31
13.Cluj164546067,42
14.Constanța113934225,35
15.Covasna3359703,37
16.Dâmbovița91901143,33
17.Dolj99651063,84
18.Galați82002292,18
19.Giurgiu2898252,26
20.Gorj3832481,92
21.Harghita4099522,24
22.Hunedoara6682583,02
23.Ialomița3434783,16
24.Iași155323353,14
25.Ilfov108733016,9
26.Maramureș6979453,79
27.Mehedinți3092562,69
28.Mureș93881735,02
29.Neamț8128892,49
30.Olt57631021,9
31.Prahova153363104,24
32.Satu Mare40301544,48
33.Sălaj4716545,83
34.Sibiu107611819,00
35.Suceava115822002,21
36.Teleorman4507932,83
37.Timiș154823326,85
38.Tulcea2566542,46
39.Vaslui6463901,98
40.Vâlcea68951143,09
41.Vrancea4534391,78
42.Mun. București5198910035,54
43.Cazuri noi nealocate pe județe4779*855 
 TOTAL373.4748.262 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 497 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD12
3ARGEŞ32
4BACĂU5
5BIHOR24
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV24
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ5
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA20
17DOLJ9
18GALAŢI13
19GIURGIU1
20GORJ5
21HARGHITA2
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA2
24IAŞI14
25ILFOV28
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI87
29MUREŞ15
30NEAMŢ8
31OLT15
32PRAHOVA11
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU23
36SUCEAVA10
37TELEORMAN7
38TIMIŞ7
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI12
42VRANCEA2
 Total497

 

Până astăzi, 9.261 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.11.2020 (10:00) – 17.11.2020 (10:00) au fost raportate 186 de decese (110 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 45 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 69 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

- Publicitate -

182 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.292. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.733.410  teste. Dintre acestea, 31.082 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.868  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.214 la cerere.

- Publicitate -

Pe teritoriul României, 46.884 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.382 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.262 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 16 persoane.

Sursa: Grupul de Comunicare Strategică

Provocarea observatorul prahovean

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Ai ceva de spus despre articol? Lasă un comentariu aici

Comentariul tău
Numele tău

Ai informații care ar putea deveni o știre? Contactează-ne la: 0785 075 112, pe WhatsApp sau Signal.

Urmărește știrile Observatorul Prahovean și pe Google News!

- Publicitate -

Articole asemănătoare

Cel puțin patru morți și 19 dispăruți, după ce un bloc de 14 etaje din Valencia a luat foc

O clădire de 14 etaje din cartierul Nou Campanar din Valencia a fost complet cuprinsă de flăcări, după ce un incendiu a izbucnit într-un...

România, pe locul 2 în lume la comenzi de pizza. Bucureștiul depășește Roma sau Barcelona

Românii sunt la concurență cu italienii la câtă pizza mănâncă, arată o analiză făcută de o companie de livrări renumită în țara noastră. Cel mai cunoscut preparat din bucătăria italiană s-a vândut anul trecut de mai bine de 5 milioane de ori.
- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Ultimele știri

Observatorul Prahovean, lider de audiență: 1.174.785 utilizatori unici în februarie

Observatorul Prahovean și-a consolidat poziția de lider al presei online din Prahova. Potrivit datelor de audiență, în luna februarie, cotidianul nostru a înregistrat un...

Cât plătește un student pentru o ciorbă și un cotlet de porc la cantina UPG Ploiești

Mâncarea la cantina UPG Ploiești este cea mai ieftină opțiune pentru studenți. Meniul este bogat și cuprinde ciorbe, preparate cu carne și garnituri, salate...

Cum arată chioșcurile de flori din București. La Ploiești florile se vând pe tarabe sau pe jos

În Sectorul 6 din București au fost amplasate primele chioșcuri de flori. Moderne, dotate cu aer condiționat și spoturi luminoase, cu perete din  sticlă,...

Pățania unei cliente Electrica după ce i-a fost citit greșit indexul. ”Am primit o factură șoc pentru un apartament!”

Observatorul Prahovean a publicat o serie de articole privind nemulțumire clienților Electrica Furnizare care au primit facturi încărcate din cauza indexului estimat mult prea...

Circulație de coșmar în zona de Sud a Ploieștiului. Traficul pe bulevard a fost interzis pentru Ziua Bulgariei

Primăria Ploiești a decis interzicerea circulației pe Bulevardul Castanilor vineri, 1 martie, tronsonul cuprins între statuia lui Radu Stanian și Gara de  Sud. Decizia restricționării...
Emisiuni
- Publicitate -

Termo Ploiești somează Primăria să-i achite datoria pentru subvenția la apă caldă și căldură. Numai penalitățile depășesc 2 milioane de lei!

Termo Ploiești, compania care gestionează sistemul de termofiocare al Municipiului, are de recuperat de la Primărie 19,3 milioane de lei, la care se adaugă...

Circulația tramvaielor, blocată în zona Halelor Centrale din Ploiești – FOTO

Circulația tramvaielor a fost blocată, vineri, în zona Halelor Centrale din Ploiești, pe sensul Nord - Gara de Sud. Incidentul a avut loc după...

Descoperă-ți viitorul în cel mai nou proiect rezidențial din Ploiești

Ești în căutarea unei locuințe care să redefinească confortul și eleganța într-o zonă în plină transformare? Ei bine, ai ajuns unde trebuie: Pleiades Residence...

Accident pe strada Gheorghe Doja din Ploiești. O femeie a ajuns la spital

Un accident rutier a avut loc în această dimineață în Ploiești, pe strada Gheorghe Doja. În urma acestuia o femeie a ajuns la spital. „La...

Imagini cu lucrările de la Centura Comarnic – VIDEO, GALERIE FOTO

Centura ocolitoare Comarnic, cu o lungime de aproape 6 km, este proiectată pentru a permite autovehiculelor să circule cu o viteză de 90 km/h....
Emisiuni
- Publicitate -