- Publicitate -

Un document bombă obţinut de observatorulph.ro poate lăsa în beznă Ploieştiul

Ploieștiul poate rămâne fără iluminat public din cauza indolenței consilierilor locali, dar și a managementului deficitar al SGU. Potrivit documentului de mai sus, obținut de observatorulph.ro de la ANRSC, SGU Ploiești nu deține licența obligatorie pentru prestarea serviciului de iluminat public. 

În anul 2013, după expirarea contractului cu Luxten, Consiliul Local Ploiești a atribuit serviciul de iluminat public Societății de Gospodărire Urbană, fără organizarea unei licitații, potrivit prevederilor legale. În momentul respectiv, SGU nu avea nicio legătură cu acest tip de activitate, precum licență de la ANRSC, specialiști, echipamente tehnice sau utilaje de intervenție. Și, totuși, consilierii locali au votat încredințarea directă a serviciului. De atunci au trecut aproape trei ani, timp în care onor conducerea SGU Ploiești nu s-a învrednicit să facă demersurile necesare obținerii licenței obligatorii de la ANRSC, organism care a contestat inclusiv modalitatea prin care Consiliul Local Ploiești a delegat serviciul de iluminat public. Așa s-a ajuns în situația ca SGU Ploiești să funcționeze, din 2013 până în prezent, fără licență ANRSC. Acum, atât Consiliul Local Ploiești, cât și SGU Ploiești sunt pasibile de amenzi usturătoare. Astfel, potrivit Art. 35 din OG 42/2003, privind organizarea şi funcţionarea serviciilor de iluminat public, constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă următoarele fapte:
a) prestarea serviciului de iluminat public fără deţinerea licenţei de operare, a autorizaţiei de funcţionare sau fără contract de delegare a gestiunii, cu amendă de la 10.000 la 30.000 de lei
b) încredinţarea unui contract de delegare a gestiunii serviciului de iluminat public fără respectarea procedurilor legale sau unui operator nelicenţiat/neautorizat, cu amendă de la 10.000 la 50.000 de lei.
Anul trecut, observatorulph.ro a dezvăluit că SGU Ploiești a fost amendat de ANRMAP pentru nerespectarea legii achiziţiilor publice cu privire la licitaţia organizată pentru închirierea instalaţiilor de iluminat public ornamental din 2013. Amenda primită a fost de 80.000 de lei, din care societatea ploieşteană, aflată în subordinea Consiliului Local, a plătit jumătate din sumă (detalii AICI).
Observatorulph.ro a solicitat punct de vedere operatorului fără licență, SGU Ploiești, și RASP Ploiești.
Documentul ANRSC privind lipsa licenței de prestare a serviciului de iluminat public de către SGU Ploiești


 

Ai informații care ar putea deveni o știre? Contactează-ne la: 0785 075 112, pe WhatsApp sau Signal.

Urmărește știrile Observatorul Prahovean și pe Google News!

Sondaj

Cine credeți că este de vină pentru că Ploieștiul a rămas fără apă caldă?

- Publicitate -

Articole asemănătoare

Cum trăiește fotbalistul olandez al Petrolului la Ploiești: ”Micii sunt criminali! Buni de tot”

Bart Meijers (25 de ani), fotbalistul olandez al Petrolului, a prefațat derbiul cu Rapid București, care se va disputa în această seară pe stadionul...

Rezultate de excepţie obținute de echipele României astăzi, la Campionatele Europene de Canotaj de la Munchen

Astăzi, sâmbătă, 13 august 2022, la Campionatele Europene de Canotaj de la Munchen, din Germania, sportivii noștri au obținut 6 medalii în cele 7...
- Publicitate -

Video Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Ultimele știri

Cum trăiește fotbalistul olandez al Petrolului la Ploiești: ”Micii sunt criminali! Buni de tot”

Bart Meijers (25 de ani), fotbalistul olandez al Petrolului, a prefațat derbiul cu Rapid București, care se va disputa în această seară pe stadionul...

Rezultate de excepţie obținute de echipele României astăzi, la Campionatele Europene de Canotaj de la Munchen

Astăzi, sâmbătă, 13 august 2022, la Campionatele Europene de Canotaj de la Munchen, din Germania, sportivii noștri au obținut 6 medalii în cele 7...

Imagini de la lucrările impresionantei structuri de rezistență a blocului Bucegi 12 din Ploiești

Lucrările de construcție la Bucegi 12, primul bloc de locuințe și spații de birouri de lux din Ploiești, au intrat într-o nouă fază. Este...

În prezent este aproape imposibil să te vaccinezi cu doza a patra de vaccin anti-COVID pentru că nu ai unde

Începând cu data de 1 iulie, centrele de vaccinare anti-covid s-au închis. În prezent, românii care doresc să se vaccineze cu doza 4 de vaccin...

Pe ce post a fost angajat astrologul Minerva la Banca Naţională a României

Astrologul Minerva s-a angajat la Banca Națională a României. Purtătorul de cuvânt al BNR a anunțat ce post ocupă. Gabriela Dima, cunoscută sub numele de...
- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Parteneri

- Publicitate -