Pe reţelele sociale, pe formuri, în comentariile articolelor, peste tot apar mesaje care atrag atenţia aspra unui fapt şocant: se răpesc copii pentru trafic de organe. Poliţia spune, într-un comunicat, că este vorba doar de o isterie, ca nimic nu este adevărat şi cere ca acesstea să nu fie popularizate pentru a se crea o panică nejustificată.
Buna ziua, acum 2 zile s-a furat un copil din zona cringasi la smuls de la mamica lui din brate si iau luat un rinichi lau adus inapoi din locul de unde lau luat cu un bilet care scria imi pare rau si avea in manuta 1500 ron se fura foarte multi copii pentru organe de ce nu avertizati lumea sa stie toata lumea ca se fura copii pentru organe politia ce face de nu da de ei sau furat copii in ultimele 2 luni fara numar si nimeni nu anunta nimic. va rog averizati lumea.
Astfel de mailuri şi altele mult mai dure au împânzit internetul în ultima perioadă. Dispar copii din parcuri, din mall-uri, de lângă grădiniţe. Poliţia susţine că nu este vorba decât despre mesaje false.
Toate aceste mesaje sunt false. Nu au fost înregistrate astfel de cazuri, nu au fost găsite cadavre sau persoane în comă care să prezinte lipsa unor organe interne şi nicio persoană nu a formulat vreo plângere în care să reclame răpirea vreunui copil. Facem apel la cei care primesc aceste mesaje să nu le redirecţioneze către alte persoane, pentru că nu fac altceva decât să creeze o panică nejustificată”, se arată într-un comunicat al poliţiei. Sursa: realitatea.net
- Publicitate -
A reînceput isteria din perioada comunistă: “Se fură copii pentru organe!” / Vezi ce spune Poliţia
- Publicitate -
Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.
Sondaj Observatorul Prahovean
- Publicitate -
Provocarea Observatorul Prahovean
- Publicitate -
- Publicitate -
