Un autobuz în care se aflau aproximativ 10 persoane și un autoturism taxi au fost implicate într-o coliziune luni dimineață pe DN1A la Lipănești. În urma impactului, șoferul autoturismului taxi a fost rănit și transportat la spital.
Potrivit martorilor la eveniment, victima are aproximativ 60 de ani și s-ar face vinovată de producerea evenimentului.
Acesta era oprit într-o stație de autobuz de pe sensul de mers Ploiești-Brașov, însă la plecarea de pe loc, a decis întoarcerea autoturismului, fără să se asigure, spre Ploiești.
În acel moment a fost acroșat de un autobuz care circula regulamentar pe sensul de mers Brașov-Ploiești.
Victima nu a suferit răni grave, însă a fost transportată la spital pentru investigații amănunțite.
Polițiștii au deschis o anchetă și urmează să stabilească toate cauzele și împrejurările care au dus la producerea evenimentului
Ce spune Poliția cu privire la accident
Polițiștii rutieri din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați astăzi, 9 decembrie 2024, în jurul orei 09.00, cu privire la faptul că pe Drumul Național 1 A, în localitatea Lipănești s-ar fi produs un accident rutier.
În baza sesizării, polițiștii s-au deplasat la fața locului, din primele verificări reșind faptul că un bărbat de 61 de ani, aflându-se la volanul unui autoturism, ar fi intrat în coliziune cu un autobuz, condus de un bărbat de 50 de ani, în care se aflau 7 pasageri.
În urma evenimentului rutier, a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto de 61 de ani, care a fost transportat la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate.
Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză, cercetările sunt continuate în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier.
Cum ți se pare subiectul?