Weekend-ul 16 -17 noiembrie aduce la Ploiești, dar și în restul județului, o serie de evenimente pentru care, cu siguranță, merită să ieșiti din case. Vor fi spectacole de teatru, dar și folclorice, o reuniune hipică și o serie de evenimente găzduite de Filarmonica „Paul Constantinescu”.
La Ploiești are loc cea de-a XXV-a ediție a Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Folk „Festivalul Castanilor – In memoriam Gabi Dobre”
Evenimentul se desfășoară sub egida Ploiești – Capitala Tineretului din România.
Festivalul a început vineri și continuă și azi, la Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești, după următorul program:
Ora 18:30 – Gala Laureaților
Ora 19:30 – Recitaluri extraordinare cu:
- Dianna Porca
- Cristi Dumitrașcu
- Țapinarii
- Fără Zahăr
Sâmbătă, 16 noiembrie, începând cu ora 17:30, are loc a doua ediție a spectacolului folcloric „Hai la brâu”, organizat de Asociația Folclorică „Brâu Muntenesc”. Gazda evenimentului este Casa de Cultură a Sindicatelor Ploiești
La spectacol vor participa, alături de grupele de voluntari de la Asociația Folclorică „Brâu Muntenesc” conduse de instructorii Andreea și Vlad Ivan, Ana Maria Răuș și Cătălin Gheorghiu, grupa de dansuri populare de la Palatul Copiilor din Ploiești, condusă de dl profesor coregraf Sorin Petre, și grupa de soliste „Mândrele de la Ploiești”, condusă de profesor Adela Dumitru.
În spectacol vor cânta și solistele Briana Dobre, Mădălina Dobre și Diana Vulpe. Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.
Tot la Ploiești, pe 16 noiembrie, de la ora 11.00, sunteți invitați la evenimentul găzduit de Filarmonica „Paul Constantinescu”, Human Library
Human Library este Biblioteca Vie în care cărțile de pe rafturi sunt oameni care intră într-un dialog personal cu tine.
Pe 16 noiembrie, cărțile din bibliotecă vor fi oameni care au decis sa devină antreprenori în diverse industrii (constructii, agricultură, digital marketing, creatii artizanale, servicii alimentatie publica) și cu diverse modele de afaceri (franciză, online, fizic, depozit virtual etc).
„E o provocare pentru tine alegerea drumului în viață? Te ajutăm să capeți o nouă viziune asupra viitorului tău, prin exemple vii de antreprenori ce au avut parcursuri extrem de interesante. Vor povesti începand cu liceul pe care l-au facut, facultatea urmată, momentul care a fost definitoriu pentru a începe businessul propriu și despre toate „ingredientele” necesare ca sa ajungă antreprenorii de astazi. Hai să răsfoiești cărțile noastre vii”, transmit organizatorii.
Sâmbătă, 16 noiembrie, la Casa de Cutură din Breaza, începând cu ora 10.00, are loc spectacolul „Suflete Nobile”
„Suflete Nobile” este un spectacol de teatru cu păpuși wayang și actori, muzical și plin de umor, care aduce în față societatea actuală. O societate în care oamenii se pierd pe ei, transformându-se în „fiare”, din cauza lipsei de umanitate, blândețe și compasiune față de cei din jur.
Piesa arată și cum iubirea și faptele bune înnobilează, reușind să ne aducă la viață astfel încât să caștigăm abundența atât spirituală, cât și materială.
„Apelând la umor, muzică antrenantă, costume atrăgătoare și colorate, păpuși însuflețite și actori ce își iubesc meseria prezentăm în 30 minute ce este cel mai important în această viață, iubirea, respective compasiunea și ajutorul reciproc, dar importanța cunoașterii și aplicării bunelor maniere”, subliniază organizatorii.
Iubitorii hipismului sunt așteptați la Hipodromul din Ploiești, unde duminică, 17 noiembrie, de la ora 10.00 are loc reuniunea hipică Cupa CSM Ploiești
Organizatorii vă propun o serie de curse interesante de trap, premiile fiind oferite de sponsorul evenimentului hipic, Supermarket La Cocoș.
Prețul unui bilet de intrare este de 5 lei/persoană, copiii sub 7 ani au accesul gratuit.
Pe scena Filarmonicii „Paul Constantinescu”, duminică, de la ora 20.00, ai ocazia să te amuzi copios la spectacolul de stand up comedy de improvizaţie cu Ionuţ Rusu, Emanuel Bighe și Cătălin Coşarcă.