- Publicitate -

Pregătiri intense pentru Campionatul Mondial Școlar pe echipe, ce se va desfășura în luna iulie, la Ploiești

Data:

Distribuie articolul:

O nouă etapă Șah în Școală și în Mall a fost sărbătorită la Ploiești Shopping City unde au participat nu mai puțin de 137 de jucători. Concursul s-a desfășurat pe parcursul a 6 runde foarte disputate, împărțit în 4 categorii.

Turneul A a fost destinat elevilor legitimați, unde au participat 28 de jucători a fost câștigat de Maestrul Fide legitimat la Clubul Sportiv Universitar Ploiești și elevȘerban Cristian elev în clasa a XII-a la Colegiul Național Ioan Luca Caragiale  din Ploiești cu 6 puncte din tot atâtea partide disputate.

La Turneul B destinat elevilor legitimați până la clasa a 4 au participat 25 de sportivi și a fost câștigat de Ciuciudau Matei legitimat la SCM Gloria Buzău cu 6 victorii din tot atâtea partide disputate.

La Turneul C destinat elevilor nelegitimați (gimnaziu și liceu) au participat 15 elevi iar câștigătorul a fost desemnat Sacuiu Petre Florin cu 5 puncte din cele 6 partide disputate iar la turneul D destinat elevilor nelegitimați până la clasa a 4 – unde au participat 71 de sportivi, câștigător a fost desemnat Dobrescu Cătălin de cu 6 victorii din tot atâtea partide disputate.

Director de turneu a fost Constantin Țurlea Președintele Asociației Județene de Șah Prahova iar arbitrajul a fost condus de Arbitrii Internaționali Radu Cătălin Chirilă și Dariana Didiliuc

Festivitatea de premiere a fost oficiată cu mult fast de Simona Dolniceanu care a  încurajat și a apreciat spiritul de competiție al tinerilor talente dar și implicarea părinților în educarea copiilor.

La sfârșitul festivității de premiere organizatorii au anunțat etapa următoare a Programulului Național Șah În Școală ce se va desfășura pe 7 aprilie și are ca scop pregătirea pentru Participarea la Campionatul Mondial Școlar pe echipe ce se va desfășura la Ploiești în perioada 1-7 iulie 2024.

sah sah

sah

Tot în Prahova la Casa de Cultură Băicoi s-a desfășurat Cupa „Aurora” concurs de Șah pentru copii marca Șah În Școală dar și concurs între părinți.

Așadar 21 de copii si 12 parinti au participat la competitia organizata de Primaria Băicoi (primar Marius Constantin) împreună cu Casa de Cultura Baicoi (Robert Stoica – sef serviciu; Adrian Calaver – inspector de specialitate). Competiția s-a desfășurat sub egida proiectului Șah în Școală sub indrumarea AJ Sah Prahova, iar derector de concurs a fost Dariana Didiliuc.

Competiția a fost împărțită în două concursuri: unul destinat copiilor care participă la cursurile de Șah desfașurate la Casa de Cultura Băicoi, iar în cel de-al doilea copiii s-au duelat cu părinții și bunicii