De la mic la mare, talentații spiriduși ai lui Moș Crăciun s-au mobilizat pentru a face din a doua lor casă, unde cadrele didactice le îmbogățesc zilnic valorile intelectuale, un cămin mai primitor spre care să se îndrepte cu drag.
Autor text: Dariana Stavri, elevă a Liceului ”Brâncoveanu Vodă”, din Urlați.
Elevii liceului și-au dorit să ducă tradiția mai departe, după cum au făcut-o și în anii precedenți, și să își unească forțele într-un scop caritabil comun, acela de a-și renova școala mult iubită!
Mințile iscusite ale copiilor au elaborat un târg de Crăciun, în centrul orașului, unde vor fi prezentate valori artistice, dar și numeroase decorațiuni de sărbătoare, confecționate manual chiar de ei.
În plus, de duminică, 11 decembrie, câțiva dintre elevii liceului au plecat la colindat, începând cu bisericile din zonă, miercuri ajungând la toate punctele „strategice” ale orașului: Primărie, Grădinița din oraș, Spitalul Orășenesc, Secția de Poliție, Pompieri, P&G, Plastipak, pentru a face ziua mai bună publicului, dar și pentru a împărți invitații la evenimentul de vineri.
Așadar, toți școlarii și liceenii vor fi prezenți, în data de 16 decembrie, în centrul orașului Urlați, pentru a expune munca lor de echipă și pentru a pune o cărămidă în plus la încercarea de a face și generațiile viitoare să vină la școală cu zâmbetul pe buze.
Cum ți se pare subiectul?