Crește numărul de infectări noi cu coronavirus la nivel național și în Prahova. Bilanțul din 23 iulie

0

104 cazuri noi de coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore la nivel național. Șase cazuri sunt din Prahova.

Bilanțul covid la nivel național din 23 iulie

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 104 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128410,01
2.Arad2369600,03
3.Argeș2748830,02
4.Bacău2611010,02
5.Bihor2929100,01
6.Bistrița-Năsăud1189500,04
7.Botoșani1420220,02
8.Brașov4369200,01
9.Brăila1330300,01
10.Buzău1259610,02
11.Caraș-Severin1149400,01
12.Călărași1006810,02
13.Cluj5767740,06
14.Constanța4299740,04
15.Covasna855910
16.Dâmbovița2251200,01
17.Dolj2672440,03
18.Galați2767300,01
19.Giurgiu1103510,01
20.Gorj922000,01
21.Harghita829510,01
22.Hunedoara2289310,03
23.Ialomița1080130,01
24.Iași4249170,04
25.Ilfov45198110,08
26.Maramureș2043820,03
27.Mehedinți833900
28.Mureș23990-1**0,01
29.Neamț1899610,01
30.Olt1463410,01
31.Prahova3549560,03
32.Satu Mare1304690,07
33.Sălaj1095300,01
34.Sibiu2652600,01
35.Suceava2423700,02
36.Teleorman1373600,03
37.Timiș5441570,04
38.Tulcea844500,01
39.Vaslui1600600,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069510
42.Mun. București183907130,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

550*

19
 TOTAL1.082.057104

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Mureș a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 28 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV2
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ0
30NEAMŢ2
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE3
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
Total28

 

Până astăzi, 34.266 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.07.2021 (10:00) – 23.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 2 decese (1 bărbat și 1 femeie), al unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Neamț și Municipiul București.

Unul dintre aceste decese este anterior intervalului mai sus menționat și a fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna iunie 2021, în județul Neamț.

Dintre cele 2 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani și 1 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 277. Dintre acestea, 38 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat  8.602.219 teste RT-PCR și 1.734.485 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.038 de teste RT-PCR (4.681 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.357 la cerere) și 14.587 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 601 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 449 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 38.542 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 41 de persoane.

 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 229 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 915 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Lasă comentariul tău. Click AICI

Comentariul tău
Numele tău