Cel mai mic număr de cazuri noi covid raportate în Prahova la un interval de 24 de ore

0

Prahova a raportat în ultimele 24 de ore doar trei cazuri de coronavirus, cel mai mic număr din ultimul an. Din păcate, alte trei persoane au decedat. La nivel național s-au înregistrat 66 de cazuri din peste 32.000 de teste și 11 decese asociate.

Situația COVID-19 și a vaccinării anti SARS-CoV-2, în Prahova, 23 iunie 2021

De la începutul epidemiei și până în prezent, la nivelul județului Prahova, 35.383 de persoane au fost confirmate ca fiind infectate cu virusul SARS-CoV-2. Din totalul acestora, 1.392 pacienți au decedat, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Prahova. În ultimele 24 de ore, au fost înregistrat decese, în rândul a două persoane de sex feminin (70, 79 ani) și a altor trei de sex masculin ( 66, 71, 83 ani ), cu comorbidități.

Cele 3 persoane nou înregistrate cu SARS-CoV-2, în Prahova, fac parte din următoarele categorii de vârstă:

 

Grupa de vârstă (ani)Număr persoane
0 – 180
19 – 290
30 – 390
40 – 491
50 – 590
60 – 690
70 – 792
80 – 890
Peste 900
Total3

 

Numărul total de locuri destinate îngrijirii pacienților cu COVID-19, în Prahova, este de 498, dintre care 87 de paturi sunt ocupate. La ATI, 28 de locuri din care 10 locuri pentru pacienții cu SARS-CoV-2 au fost raportate ca fiind ocupate. (*Situația este în dinamică, iar aceste informații pot suferi modificări de la o oră la alta).

Incidența cumulată a cazurilor active (din ultimele 14 zile) din județ, calculată la 1000 de locuitori, este de 0.15.

Situația covid la nivel național din 23 iunie       

Până astăzi, 23 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.389 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.303 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 66 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2126720,12
2.Arad2366740,08
3.Argeș2743830,1
4.Bacău2606430,03
5.Bihor29283-1**0,07
6.Bistrița-Năsăud1187300,03
7.Botoșani1418020,07
8.Brașov4367600,04
9.Brăila1329400,05
10.Buzău1258100,02
11.Caraș-Severin1148110,09
12.Călărași1005910,05
13.Cluj5755960,09
14.Constanța4295110,05
15.Covasna855610,09
16.Dâmbovița2250130,05
17.Dolj2666170,08
18.Galați2764000,05
19.Giurgiu1101900,03
20.Gorj920900,01
21.Harghita828400,06
22.Hunedoara2286400
23.Ialomița1078900,09
24.Iași42396-2**0,03
25.Ilfov4510640,09
26.Maramureș2040020,06
27.Mehedinți833700,02
28.Mureș2396720,07
29.Neamț1897110,06
30.Olt1461540,05
31.Prahova3538330,15
32.Satu Mare1299110,04
33.Sălaj1094400,05
34.Sibiu2650320,05
35.Suceava2421230,03
36.Teleorman1371200,07
37.Timiș5433020,06
38.Tulcea843710,03
39.Vaslui1598510,03
40.Vâlcea1643600,06
41.Vrancea1069410,04
42.Mun. București18364510,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

429*

7 
 TOTAL1.080.38966 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Bihor și Iași a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

 

 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 33 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ3
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ3
18GALAŢI4
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ1
30NEAMŢ0
31OLT1
32PRAHOVA4
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA2
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA1
  Total33

 

Până astăzi, 32.626 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 22.06.2021 (10:00) – 23.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 161 decese (85 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Cluj, Covasna, Galați, Harghita, Hunedoara, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

 

150 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna iulie 2020, 2 în septembrie 2020, 14 în octombrie 2020, 42 în noiembrie 2020, 42 în decembrie 2020, 6 în ianuarie 2021, 6 în februarie 2021, 23 în martie 2021, 9 în aprilie 2021 și 4 în mai 2021 în județele Argeș, Bacău, Brăila, Brașov, Cluj, Covasna, Galați, Harghita, Hunedoara, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Sălaj, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 161 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 11 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

 

150 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 685. Dintre acestea, 141 sunt internate la ATI.

 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.251.319 teste RT-PCR și 1.383.832 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.627 de teste RT-PCR (10.605 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.022 la cerere) și 13.962 de teste rapide antigenice.

 

Pe teritoriul României, 2.107 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 979 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 20.945 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 32 de persoane.

 

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 308 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 637 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

 

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 iunie, 434 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 126.300 de lei.

 

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.556 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  142 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

 

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

 

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

 

În intervalul 10 iunie – 17 iunie 2021, au fost raportate 32.942.528 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

 

 

ŢARA

 

CAZURI

CONFIRMATE

DECEDAȚI

 

Franţa5.740.665   (+27.912)110.420   (+393)
Regatul Unit4.573.419   (+56.527)127.904     (+64)
Italia4.244.872   (+12.444)127.002   (+479)
Spania3.741.767   (+34.244)  80.517   (+281)
Germania3.715.518   (+14.034)  89.844   (+600)

 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 22 IUNIE 2021

 

CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 176.702.468  (+2.669.740) 3.813.133   (+75.103)
 

 

 

 

 

 

 

 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 10 iunie 2021 – 17 iunie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

 

Grupul de Comunicare Strategică

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Lasă comentariul tău. Click AICI

Comentariul tău
Numele tău