Președintele României, Klaus Iohannis, conferă, pe 8 octombrie, Ordinul „Meritul pentru Învățământ” în grad de Cavaler Colegiului Național „Nichita Stănescu” din Ploiești.
Vor participa la evenimentul ce are loc la Palatul Cotroceni directorul instituției de învățământ ploieștene, Carmen Argeșanu, directorul adjunct Andra Pescaru, dar și reprezentantul elevilor, Alexandru Andrei Niculescu.
„Este o onoare să primim acest titlu și așteptăm cu nerbădare semnarea decretului de decorare.
Acest Ordin înseamnă munca profesorilor și elevilor Colegiului „Nichita Stănescu” din ultimii patru ani.
De la performanțe obținute la Evaluarea Națională și Baacalaureat, faptul că am avut promovabilitate sută la sută la examenul maturității, până la multiplele rezultate obținute la tot ce înseamnă competiții și olimpiade la care am participat și unde elevii și profesorii noștri au muncit enorm pentru a face auzit la superlativ numele liceului nostru”, a precizat directorul instituției, Carmen Argeșanu.
