Elevii pot circula cu trenul gratuit, în baza carnetului de note. În schimb, studenții vor putea beneficia de călătorii subvenționate cu 90% doar după modificarea actualei legislații.
Comunicatul CFR Călători:
”CFR Călători informează că, începând cu data de 3 septembrie 2023, ora 00:00, vor fi abrogate, parțial, prevederile Legii educației naționale nr. 1/2011, respectiv cele referitoare la facilitățile acordate studenților la transportul pe calea ferată, odată cu intrarea în vigoare a noilor acte legislative privind învățământul valabile de la data de 3 septembrie 2023 – Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023 și Legea învățământului superior nr. 199/2023.
Citește și Ploieștenii au rămas fără apă caldă subvenționată de la 1 septembrie. Primarul Volosevici și prefectul Nanu și-au încălcat promisiunile
Drept urmare, începând cu data de 3 septembrie 2023, ora 00:00, se vor elibera legitimații de călătorie cu gratuitate/reducere la transportul pe calea ferată doar pentru elevi, urmând ca pentru studenți acestea să fie disponibile după publicarea prin Hotarare de Guvern a normelor metodologice aferente Legii învățământului superior nr. 199/2023.
Reamintim tuturor că legitmațiile de călătorie valabile la trenurile CFR Călători care circulă în trafic intern pot fi cumpărate cu anticipație.
Citește și Grevă de avertisment a ceferiștilor. Trenurile nu vor circula timp de două ore
Înainte de urcarea în tren, recomandăm călătorilor să se asigure că au legitimație de călătorie, pentru evitarea taxării suplimentare în tren, corespunzătoare rangului de tren și zonei kilometrice și/sau suportarea costurilor amenzii aplicate conform reglementărilor în vigoare.”
În ceea ce-i privește pe studenți, aceștia nu pot beneficia încă de o reducere cu 90% a biletelor de călătorie pentru că normele metodologice aferente Legii învăţământului superior 199/2023 nu au fost publicate.
Secretarul de stat în Ministerul Educaţiei Gigel Paraschiv a declarat, luni, pentru Agerpres, că normele metodologice vor fi discutate în Comisia de Dialog Social, iar joi documentul ar putea să fie adoptat în şedinţa de Guvern, notează digi24.ro.
Reacția studenților – UNSR
,,Dacă ai legitimație de student, plătești dublu biletul la CFR!” – o ironie amară care sugerează că studenții români nu sunt niciodată pe deplin apreciați sau tratați corect de autorități și de companiile de transport. Recent, această inechitate a atins cote alarmante, subliniind un comportament dezastruos și o lipsă de transparență din partea Ministerului Educației și a companiilor de transport.
În Art. 128 din Legea învățământului superior nr. 199/2023 se precizează clar: ,,Studenții înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență în instituțiile de învățământ superior acreditate beneficiază de tarif redus cu 90% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, cu metroul, precum și pentru transportul intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a și naval, pe tot parcursul anului calendaristic, până la împlinirea vârstei de 30 de ani.”
Trebuie pus accentul pe 2 mari aspecte: există o lege în vigoare cu privire la învățământ și legea este un act normativ cu forță juridică obligatorie și cu caracter general valabil adoptat de autoritatea unică legiuitoare, Parlamentul.
Cu toate acestea, există neclarități. CFR Călători, compania națională de transport feroviar, a anunțat că va elibera legitimații cu gratuitate/reducere pentru elevi, urmând ca studenții să aștepte publicarea normelor metodologice. Același anunț l-au făcut și Softrans și Astra Trans Carpatic.
CFR Călători a ales să încalce cu bună știință legea și să se proptească într-un vid legislativ imaginar, dezavantajând zeci de mii de studenți români. Cu intrarea în vigoare a noii Legi a Educației și retragerea vechii Legi a Educației Naționale nr. 1/2011, studenții nu beneficiază de nici măcar o reducere de 50% la tarifele de transport. Această situație absurdă, în care chiar și beneficiile de 50% au fost eliminate, se datorează incompetenței evidente a Ministerului Educației – România de a redacta la timp un proiect de Hotărâre de Guvern privind normele de aplicare ale noii legi. Conform legislației române, un act administrativ normativ trebuie să stea în transparență timp de 30 de zile de la publicarea lui, în cazul de față, 30 august.
Într-o abordare complet diferită, Societatea de Transport București (STB) a ales să respecte călătorii și drepturile lor. Deși nu se mai vând abonamente reduse pentru studenți, STB a decis să permită studenților să circule gratuit în baza legitimațiilor de student. Prin urmare, soluții există și se pot aplica, lăsând astfel deoparte alte păreri și punând în prim plan studenții.
Această diferență de abordare între companiile de transport este evidentă și trebuie să atragă atenția asupra faptului că tratamentul nedrept aplicat studenților români nu este doar o chestiune de legislație, ci și de decizii ale companiilor. Astfel de comportamente pot avea un impact profund asupra studenților, în special în această perioadă a anului când mulți dintre ei se deplasează către centrele universitare din locurile lor de proveniență.
Îndemnăm Ministerul Educației să acționeze cu celeritate pentru a publica normele metodologice aferente noii Legi a Educației nr. 199/2023, pentru a restabili drepturile cuvenite studenților. De asemenea, ne așteptăm ca toate companiile de transport să manifeste mai multă considerație nevoilor studenților și să le faciliteze accesul la transport în mod corect și echitabil.
Este momentul ca studenții români să fie tratați cu respect și să li se ofere condiții adecvate de transport, în special în această perioadă de tranziție importantă în viețile lor.