În cadrul Galei Tineretului Prahovean, oamenii au avut ocazia să-și voteze favoritul. Astfel, o responsabilitate enorm de mare a căzut pe umerii lor, deoarece au fost nevoiți să aleagă un singur câștigător dintr-o listă foarte mare cu elevi talentați, proiecte inedite și asociații care au schimbat județul nostru.
După o luptă lungă purtată între toți cei nominalizați, a venit momentul să primim cu toții răspunsul la întrebarea pe care aceștia și-au pus-o timp de zile întregi. Cine a câștigat inimile prahovenilor?
Iarca Daria, o elevă de șaptesprezece ani din Liceul Teoretic „Sfântul Apostol Andrei” Ploiești, este președintele Consiliului Școlar al Elevilor din liceul său, iar proiectele în care s-a implicat atât în alături de această structură, cât și individual, demonstrează motivul pentru care aceasta a obținut Premiul de popularitate.
Citește și Cum a ajuns Dumbrava – Sat european de tineret. Povestea unui proiect premiat
Daria a observat cum cazurile de bullying în liceul său cresc din ce în ce mai mult și, dorindu-și ca școala să devină din nou un loc în care elevii vin cu plăcere și nu se simt amenințați, a creat diferite campanii de anti-bullying.
„Ne-am dorit să diminuăm fenomenul ce se întâmplă adeseori în toate școlile și să informăm elevii cu privire la efectele negative ale bullyingului”, spune eleva.
Nu numai că aceasta a reușit, alături de echipa sa, să creeze un mediu sigur pentru colegii ei, însă a organizat numeroase activități care au readus în inimile lor sentimentul de bucurie pentru a veni la școală.
Citește și Au desființat Centrul de Tineret ca să facă ședințe de consiliu și cununii civile. Se întâmplă într-o comună a Prahovei
Cel mai bun exemplu este înființarea clubului de teatru, care a organizat recent un workshop pentru a anunța începerea activității sale.
Citește continuarea pe ploiestiulnostru.ro