taxa_autoo_64791300.jpg

Chiar dacă între timp și-au vândut mașinile pentru care au plătit una dintre fostele taxe auto, românii tot au posibilitatea legală de a cere restituirea banilor, au explicat reprezentanții Fiscului.

Executivul a stabilit în vară, prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 52/2017, că proprietarii de mașini pot cere iarăși banii înapoi pentru fostele taxe auto. Spre deosebire de vechile proceduri, acum este inclus la returnare și timbrul de mediu, ce a fost eliminat din legislație în februarie 2017.

De-atunci, una dintre întrebările pe care cititorii publicației noastre au adus-o în față în mod constant a fost legată de proprietarii care între timp și-au vândut mașinile. Mai pot ei să ceară returnarea fostelor taxe auto? Răspunsul oficial al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) este da

Publicitate - continuă să navighezi
Continuă să citești

„În conformitate cu OUG nr. 52/2017, completată și modificată de OUG nr. 68/2017, se poate solicita restituirea taxei auto și în cazul în care autoturismul a fost vândut, prin depunerea unei cereri la ANAF. La cerere se anexează, în original sau în copie, documentul doveditor al plății respectiv chitanța fiscală, ordinul de plată și extrasul de cont, după caz, care să ateste efectuarea plății acesteia, precum și copiile cărții de identitate a vehiculului și a certificatului de înmatriculare. Restituirea se poate solicita și dacă nu dețineți copia documentului de plată”, a explicat, la solicitarea avocatnet.ro, Serviciul comunicare, relații publice și mass-media al Fiscului.

Citește continuarea pe avocatnet.ro

 


Drepturi de autor și renunțarea la răspundere juridică

Site-ul Observatorul Prahovean (www.observatorulph.ro) conține, pe lângă fotografiile și materialele produse de jurnaliștii noștri, materiale protejate prin drepturi de autor a căror utilizare nu a fost întotdeauna autorizată în mod expres de către deținătorul drepturilor de autor.

În concordanță cu misiunea noastră, aceea de a asigura dreptul la informare al cetățenilor, considerăm că aceasta reprezintă o "utilizare corectă" și neangajantă în domeniul legilor copyright a oricărui material protejat prin drepturi de autor, așa cum este prevăzut în legislația națională, europeană și internațională (ex.: secțiunea 107 din Legea drepturilor de autor din SUA, Directiva UE, DIRECTIVA (UE) 2017/ 1564 și Legea nr. 8/1996 privind drepturile de autor și drepturile conexe, actualizată – Art. 35, lit. f).

Excepție fac cazurile materialelor publicitare plătite (marcate cu: ”Publicitate” sau ”(P)”), acolo unde răspunderea juridică asupra textelor/fotografiilor aparțin în totalitate clientului nostru.

Dacă doriți să utilizați materiale protejate prin drepturi de autor de pe acest site în scopuri proprii, care depășesc utilizarea corectă, trebuie să obțineți permisiunea de la proprietarul drepturilor de autor.