patinaj

Sportivii secţiei de patinaj viteză a CSM Ploieşti au participat, săptămâna trecută, la Târgu Mureş, la Cupa României, Ediţia 2016, pe rotile (15-16 august) şi la Finala Campionatului Naţional de Patinaj Viteză pe Rotile, categoria copii, juniori şi seniori pe probe şi poliatlon, Ediţia 2016 (19-21 august).

La Cupa României, competiţie la care au participat peste 100 de sportivi reprezentând 9 cluburi, s-au obţinut 9 medalii de aur, 3 de argint şi 6 de bronz, plus 3 locuri IV şi 6 locuri 5. Iată care au fost performanţele sportivilor de la CSM Ploieşti:

Categoria Seniori

– Anghel Valentin a obţinut  la 500 m locul II; la 1000 m locul II; clasament general locul II;

Categoria Juniori I

– Fierar Andreea a obţinut la 500 m locul V; la 1000 m locul IV; clasament general locul IV;

Categoria Juniori II

– Constantinescu Nicole a obţinut la 500 m locul III; la 1000 m locul III; clasament general locul III;

– Duţu Vlad a obţinut la 500 m locul III; la 1000 m locul III; clasament general locul III;

Categoria Juniori III

– Năstăsache Andreea a obţinut la 500 m locul I; la 1000 m locul I; clasament general locul I;

– Stoica Gabriel a obtinut la 500 m locul I; la 1000 m locul I; clasament general locul I;

Categoria Copii I

– Fierar Adrian a obţinut la 500 m locul I; la 750 m locul I; clasament general locul I;

Categoria Copii II

– Stoica Elena a obtinut la 500 m locul V; la 500 m locul V; clasament general locul V;

– Moldanschi Rareş a obţinut la 500 m locul V; la 500 m locul V; clasament general locul V.

CSM Ploieşti a ocupat, la final, locul al II-lea în clasamentul pe cluburi la Cupa României.

La Finala Campionatului Naţional de Patinaj Viteză pe Rotile, categoria copii, juniori şi seniori pe probe şi poliatlon, Ediţia 2016, au fost prezenţi tot puţin peste 100 de sportivi, reprezentând 11 cluburi din ţară, iar reprezentanţii clubului nostru au cucerit 19 medalii de aur, 11 de argint, una de bronz, plus două locuri IV, un loc V şi 3 locuri VII. Iată care au fost performanţele sportivilor de la CSM Ploieşti:

Categoria Seniori

– Anghel Valentin – 500 m locul I; 1000 m locul I; 1500 m locul I; 3000 m locul I; clasament general locul I;

Categoria Juniori I

– Fierar Andreea – 500 m locul IV; 1000 m locul II; 1500 m locul I; 3000 m locul I; clasament general  loc I;

Categoria Juniori II

– Constantinescu Nicole – 500 m locul II; 1000 m locul II; 1500 m locul II; 2500 m locul II;clasament general locul II;

– Duţu Vlad – 500 m locul II; 1000 m locul II; 1500 m locul II; 2500 m locul II; clasament general locul II;

Categoria Juniori III

– Năstăsache Andreea – 2×500 m locul I; 1000 m locul I; 1500 m locul I; clasament general locul I;

– Stoica Gabriel – 2×500 m locul I; 1000 m locul I; 1500 m locul I; clasament general locul I.

Categoria Copii I

– Fierar Adrian – 2×500 m locul I; 2×1000 m locul I; clasament general locul I;

Categoria Copii II

– Stoica Elena – 2×500 m locul III; 750 m locul V; clasament general locul IV;

– Moldanschi Rareş 2×500 m locul VII; 750 m locul VII; clasament general locul VII;

Ştafetă Juniori

– Fierar Andreea, Constantinescu Nicole, Năstăsache Andreea şi Stoica Elena u obtinut locul II;

– Duţu Vlad, Stoica Gabriel, Fierar Adrian şi Moldanschi Rareş au obtinut locul I.

Sportivii din cadrul secţiei de patinaj viteză a CSM Ploieşti sunt antrenaţi de Marius Băcilă.
sursa: csmploiesti.ro