croatia

Croația a învins la limită Turcia în primul meci din Grupa D de la Campionatul European, scor 1-0. A marcat: Modrici 41.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Luka Modrici, în minutul 41, după o reluare superbă din prima de la 25 de metri fără vreo șansă pentru portarul advers.

Până atunci, în minutul 31, Vedran Corluka și-a spart capul la un duel aerian cu un adversar (FOTO). Același fotbalist croat și-a spart din nou capul și în repriza secundă.

După singurul meci jucat în Grupa D, Croația e pe primul loc, cu 3 puncte. Din această grupă mai fac parte Cehia și Spania.

Echipele de start:

Turcia: Babacan - Gonul, Topal, Balta, Erkin - Tufan, Inan, Ozyakup - Calhanoglu, Tosun, Turan

Croația: Subasici - Srna, Corluka, Vida, Strinici - Modrici, Badelj - Brozovici, Rakitici, Perisici - Madzukici

Filmul jocului:

90' Final de meci, se termina 0-1!
Un numar de 43842 de spectatori sunt prezenti astazi pe aceasta arena.
90+5'  Arbitrul Jonas Eriksson a fluierat reluarea jocului.
90+4'  I se acorda ingrijiri medicale lui Vedran Corluka de la Croaţia si jocul a fost intrerupt pentru cateva momente.
90+3'  Hakan Balta de la Croaţia are spatiu de sut, dar mingea este blocata de defensiva adversa.
90+3'  Ante Cacic il introduce pe Marko Pjaca in locul lui Mario Mandzukic.
90+1' Galben pentru Volkan Sen!
90+1'  Arbitrul de rezerva arata 4 minute de prelungire.
90'  Croaţiarespinge lovitura lui Emre Mor.
89'  Schimbare la Croaţia, intra Gordon Schildenfeld in locul lui Ivan Rakitic.
86'  Ivan Perisic avea grimase de durere si a fost schimbat. Andrej Kramaric i-a luat locul pentru Croaţia".
85'  Ivan Perisic de la Croaţia pare a fi in regula si revine pe teren.
84'  Partida este din nou in desfasurare.
84'  Jonas Eriksson intrerupe meciul din cauza accidentarii lui Ivan Perisic.
83'  Ivan Perisic trage pe poarta dar nu reuseste sa inscrie pentru Croaţia.
81'  Sut bun al lui Caner Erkin, dar fara rezultat.
80'  Ivan Strinic (Croaţia) ia cartonas galben. Trebuie sa fie atent de-acum inainte, poate fi trimis mai devreme la vestiare!
79'  Milan Badelj (Croaţia) se inalta pentru lovitura de cap, dar nu reuseste sa puncteze.
79'  Ivan Rakitic (Croaţia) executa un corner.
79'  Marcelo Brozovic incearca o lovitura cu capul, dar mingea este respinsa.
76'  Vedran Corluka si-a revenit.
75'  Meciul a fost reluat.
74'  Jocul a fost intrerupt! Vedran Corluka (Croaţia) se zvarcoleste de durere pe teren, are nevoie de ingrijiri.
73'  Frumoasa lovitura a lui Ivan Perisic de la Croaţia, dar mingea loveste transversala!
71'  Hakan Calhanoglu de la Turcia gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.
69'  Fatih Terim face o schimbare, Emre Mor il inlocuieste pe Cenk Tosun.

68'  Cap Mario Mandzukic, insa balonul nu nimereste poarta.
66'  Turcia avanseaza spre poarta, dar arbitrul Jonas Eriksson fluiera ofsaid.
65'  Burak Yilmaz il inlocuieste pe Arda Turan la Turcia.
62'  Croaţia este surprinsa in ofsaid de Jonas Eriksson.
61'  Sutul lui Marcelo Brozovic nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Parc des Princes.
59'  Vedran Corluka de la Croaţia pare OK acum.
59'  Arbitrul Jonas Eriksson a acordat o lovitura de la colt pentru Turcia. Executa Hakan Calhanoglu.
58'  Hakan Calhanoglu (Turcia) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.
58'  Partida este din nou in desfasurare.
58'  Jocul a fost intrerupt pentru cateva momente pentru a vedea ce s-a intamplat cu Vedran Corluka, care are grimase de durere.
55'  Croaţia avanseaza in atac si Darijo Srna reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.
52'  Ce ratare! Sutul lui Darijo Srna nimereste transversala!
50'  Mario Mandzukic de la Croaţia e aproape de gol cu o lovitura de cap, dar balonul este blocat.
48'  Hakan Balta este avertizat!
48'  Incursiunea lui Volkan Sen este respinsa de defensiva celor de la Croaţia.
46'  Fatih Terim (Turcia) face schimbare: Volkan Senil inlocuieste pe Oguzhan Ozyakup.
46'  Start repriza 2!
45'  E finalul primei reprize, jucatorii pleaca la vestiare.

45+1'  Vor fi 2 minute de prelungire.
45+1'  Hakan Balta trimite cu capul, dar nu nimereste poarta.
45+1'  Jonas Eriksson acorda corner pentru Turcia.

41'   Goooool!Croaţiaconduce acum, 0-1 , gratie reusitei lui Luka Modric!
41'  Vedran Corluka (Croaţia) incearca o lansare, dar balonul e blocat de un aparator.
41'  Darijo Srna (Croaţia) executa un corner.
39'  Mario Mandzukic (Croaţia) suteaza pe poarta, dar intervine goalkeeperul.
38'  Lovitura de colt pentru Croaţia.
36'  Hakan Calhanoglu (Turcia) prinde un sut, dar rateaza tinta.
34'  Vedran Corluka e ok si revine pe teren.
32'  Jocul a fost reluat.
31'  Cenk Tosun este avertizat de Jonas Eriksson!
31'  Jonas Eriksson intrerupe meciul pentru a i se acorda ingrijiri medicale lui Vedran Corluka.
30'  Incearca Marcelo Brozovic dar nu nimereste poarta.
29'   Ozan Tufan trimite cu capul, dar Croaţia se apara.
28'   Croaţia avanseaza prin Milan Badelj, care isi incearca sutul. Mingea prinde cadrul portii, dar tabela ramane neschimbata.
23'  Marcelo Brozovic (Croaţia) castiga un duel aerian, dar trimite cu capul mult peste.
22'  Cap Marcelo Brozovic dar balonul trece pe langa poarta.
19'  Caner Erkin (Turcia) bate un corner.
17'  Croaţia este in atac dar Turcia reuseste sa se apere.
17'  Croaţia are un corner, Darijo Srnase pregateste sa il execute.
13'  Suteaza Ozan Tufan, dar nu nimereste poarta.
5'   Arbitrul Jonas Eriksson a acordat o lovitura de la colt pentru Croaţia. Executa Darijo Srna.
4'  Ivan Rakitic (Croaţia) suteaza, dar rateaza tinta.