- Publicitate -

Simona Halep a bătut-o pe Serena Williams: 6-0, 6-2

Data:

halep

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 4 WTA, a evoluat astăzi, de la ora 11:00, împotriva americancei Serena Williams, locul 1 WTA, în etapa a doua a Grupei Roşii de la Turneul Campioanelor, competiţie care se desfăşoară la Singapore. Halep a învins-o pe Williams cu scorul 6-0, 6-2, potrivit gândul.info, care a transmis live text meciul de la Singapore.

Cele două sportive s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, de fiecare dată impunându-se Williams. Ele au jucat prima dată una împotriva celeilalte în 2011, în turul doi al turneului de la Wimbledon, când Serena Williams a câştigat în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Următoarele două partide au avut loc în 2013 şi s-au încheiat cu scorul de 6-3, 6-0, în semifinalele turneului de la Roma, şi cu scorul de 6-0, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

Simona Halep vs Serena Williams

1-0 pentru Halep. Serveşte Williams şi deschide meciul cu un ace. Serena pierde uşor două puncte, pe propriile greşeli. Şansă de break pentru Halep. O dublă greşeală la serviciu îi aduce Simonei primul break.

2-0 Halep îşi câştigă primul punct pe serviciu. Urmează două puncte câştigate rapid pe baza greşelilor lui Williams, iar un nou out îi aduce un nou game. Un start bun de meci pentru Halep.

3-0 Serena face multe greşeli la serviciu, are deja trei duble greşeli în acest meci. Simona se descurcă la schimburile de mingi, dar este ajutată şi de greşelile destul de dese ale Serenei.

4-0 Simona Halep serveşte puternic şi câştigă rapid primele trei puncte, apoi game-ul. Serena face foarte multe greşeli.

5-0 O nouă dublă greşeală pentru Serena Williams, după un început bun de game. Urmată de încă una. Deja 5 duble greşeli până acum. O nouă şansă de break pentru Halep, după nenumărate greşeli ale adversarei. Serena Williams este nervoasă şi se vede în jocul său.

6-0 Serveşte Halep pentru set. Serena Williams trimite primul punct în fileu. O lovitură bine plasată a lui Halep duce scorul la 30-0. Trei mingi de set pentru Halep. Serena reduce două din aceste şanse, dar Halep încheie setul cu un ace.

Serena Williams nu a mai pierdut un set la 0 din mai 2013.

1-0 pentru Halep. Serveşte Serena Williams, iar primul schimb se termină trimis în out de americancă. Urmează o lovitură spectaculoasă a lui Serena. Americanca a început să joace mai încet, încercând să trimită mingea în teren, nu să termine punctul dintr-o singură lovitură. Dar greşelile sale se ţin lanţ.

Până acum, Serena a avut 19 greşeli neforţate şi şase duble greşeli. Spre deosebire, Halep a avut doar 2.

2-0. Halep atacă, profitând de faptul că Serena e mai precaută. Este primul game în care chiar se joacă la un nivel înalt. Schimburi lungi de mingi şi lovituri demne de Turneul Campioanelor. Prima şansă de break pentru Serena Williams, irosită printr-o nouă greşeală. Halep îi acordă o nouă şansă de break. Urmează rândul lui Halep să aibă o şansă de game. Serena loveşte nimicitor cu reverul şi scorul redevine 40-40. Este cel mai bun game de până acum. Simona câştigă game-ul, printr-o lovitură aplaudată şi de Serena.

2-1 pentru Simona Halep în al doilea set. Serena serveşte. 30-30 după primele schimburi de mingi. Primul game câştigat de Serena Williams.

3-1. Punct câştigat frumos de Halep, după ce a alergat-o pe americancă. Simona face o dublă greşeală. Cel mai spectaculos punct jucat al acestui meci, pierdut de Halep. Serena are şansă de break. Un ace al Simonei îi anulează această şansă. Game Halep.

4-1. Serena Williams şi-a îmbunătăţit serviciul, dar Simona Halep returnează foarte bine şi face un nou break, fiind foarte aproape de o victorie uriaşă.

5-1. Schimburile încep să fie mai lungi, însă Simona Halep rămâne concentrată şi o ''plimbă'' pe Serena Williams pe tot terenul, reuşind să câştige un nou game.

5-2. După o oră de joc, Simona Halep este foarte aproape de victorie. Serena îşi câştigă serviciul, însă Halep serveşte pentru meci.

6-2, GAME, SET ŞI MECI SIMONA HALEP!!! Campioana noastră o bate pentru prima dată pe Serena Williams, FĂRĂ DREPT DE APEL: 6-0, 6-2. Un scor aproape neverosimil, dar o victorie perfect meritată.

Sursa: gandul.info