- Publicitate -

Petroliştii susţin că au fost furaţi în amicalul pierdut cu Anji

Data:

Petrolul a pierdut cu 1-2 amicalul disputat duminică împotriva rușilor de la Anji, însă ploieștenii au jucat mai bine, au dominat și chiar au deschis scorul printr-un gol de generic al lui Zicu, pierzând în final pe fondul unor grave greșeli de arbitraj.

Vremea capricioasă părea să pună în pericol disputa cu Anji, dar ca prin minune  ploaia și vântul puternic s-au oprit cu doar câteva minute înaintea jocului, lăsând locul unui curcubeu nominalizat la premiul Pulitzer. Găzarii l-au luat ca pe un semn bun și au început excelent meciul, chiar dacă duminică dimineață au avut programat încă un antrenament solicitant. Față de primul joc, cel cuSturm Graz, antrenorul Cosmin Contra a mizat încă de la început pe un atac format din Zicu și Mutu, primul jucând în spatele ”Briliantului”, folosit ca vârf împins. Beța a primit, din nou, credit în banda stângă a defensivei, în vreme ce Priso și Fernandez și-au făcut și ei loc pe flancurile liniei mediane. După ratarea rușilor din minutul 4, când Pecanha a reținut șutul lui Smolov, scăpat singur, lupii au deschis scorul prin Zicu. În minutul 10, la o centrare a lui Priso, Ianis a preluat și a trimis o torpilă la colțul lung, exact în vinclu.

Cu o echipă robustă, formată însă din jucători experimentați, Anji a făcut față cu greu jocului de pase etalat de elevii lui Contra, intrați în avantaj la pauză numai după ce același Pecanha a intervenit salvator la șutul lui Aliev. Petrolul putea să se desprindă, dar unul dintre asistenți a fost singurul care a văzut henț la reluarea lui Mutu din 4 metri, după ce, la aceeași fază, tot el trimisese cu capul în stâlpul din stânga porții adverse. A fost momentul ce a inaugurat seria erorilor de arbitraj, brigada turcă ajutându-i pe ruși să reintre în meci și chiar să-l câștige. Mai întâi, centralul a dictat penalty la un alt henț imaginar, de data aceasta la Hoban, iar Anji a egalat în minutul 85 prin Asildarov, pentru ca 3 minute mai târziu, asistentul de pe cealaltă parte să nu-l vadă în ofsaid pe Serderov, care a trimis în poartă balonul întors din transversală în urma șutului lui Agalarov. De reamintit că rușii n-au dorit sub nicio formă ca meciul să fie televizat. Lupii au aflat pe pielea lor abia la final și de ce…text si foto: fcpetrolu.ro