kaufland

O problemă de matematică de clasa a treia le-a dat bătăi de cap celor de la Kaufland. 

Un ploieștean a fotografiat prețul unui produs din care rezultă că, dacă 800 de grame costă 6,58 de lei, un kg ajunge la 12,42 de lei. 

Fotografia a fost transmisă publicației ph-online, care a rezolvat problema, folosind regula de trei simplă:

800 g de mazare = 6.58 lei

1000 g mazare = x lei

x = 1000x6.58/800

x = 8.22 lei

Rezultatul Kaufland difera, insa: x = 12.42 lei

 

Articole asemănătoare
Economic
  • Vineri, 23 Iunie 2017
  • De Mihai Popescu

Energia electrică se scumpește de la 1 iulie

Prețul energiei electrice pentru consumatorii casnici va crește cu până la 8% de la 1 iulie, potrivit deciziei de joi a Comitetului de reglementare al Autorității Naționale de Reglementare în...