Vara asta este despre tine - AFI Palace Ploiesti

camera deputatilor

Anchetele DNA, hotărârile judecătorești rămase definitive privind starea acestora de incompatibilitate , dar și alte motive au stat la baza încetării mandatului înainte de termen a aproape 40 de deputați. Toate formațiunile politice au avut de suferit, cei mai mulți foști parlamentari fiind însă de la PSD, PNL și ALDE.

 

În decursul celor aproape patru ani de la alegerile parlamentare, mulți dintre deputați au reușit să-și piardă mandatul. Mulți dintre ei au fost vizați de anchetele DNA, iar la această oră își ispășesc pedepsele în închisoare. Câțiva dintre ei și-au executat deja pedeapsa, după ce s-au apucat de scris cărți. În prezent, potrivit site-ului oficial al Camerei Deputaților, numără 381 de parlamentari.

De reținut este faptul că cei mai mulți parlamentari și-au pierdut mandatul în 2015.

 

Iată lista parlamentarilor al căror mandat a încetat înainte de termen:

Ruşanu Dan Radu 22 / HUNEDOARA 3 PNL 29.04.2013
2. Becali George 42 / BUCUREŞTI 25 PNL 20.05.2013
3. Nechita Aurel 18 / GALAŢI 9 PSD 4.06.2013
4. Hellvig Eduard Raul 25 / ILFOV 4 PNL 3.09.2013
5. Silaghi Ovidiu Ioan 32 / SATU-MARE 2 PNL 3.09.2013
6. Stoica Ştefan-Bucur 17 / DOLJ 8 PDL 15.10.2013
7. Vasilescu Nicolae 17 / DOLJ 2 PSD 10.12.2013
8. Fenechiu Relu 24 / IAŞI 2 PNL 30.01.2014
9. Grosaru Mircea   Minoritati 3.02.2014
10. Neţoiu Gheorghe 17 / DOLJ 1 PSD (membru UNPR) 4.03.2014
11. Bleotu Vasile 40 / VÂLCEA 4 PSD 11.03.2014
12. Grapini Maria 37 / TIMIŞ 3 ALDE 25.03.2014
13. Coman Gheorghe 10 / BUZĂU 5 ALDE 28.04.2014
14. Giurescu Dinu 42 / BUCUREŞTI 19 ALDE 12.05.2014
15. Petrache Adrian-Alin 42 / BUCUREŞTI 15 PSD 11.06.2014
16. Nica Dan 18 / GALAŢI 5 PSD 23.06.2014
17. Hrebenciuc Viorel 4 / BACĂU 9 PSD 21.10.2014
18. Scutaru Adrian George 10 / BUZĂU 1 PNL 19.12.2014
19. Adam Ioan 8 / BRAŞOV 6 PSD 19.01.2015
20. Mitrea Miron Tudor 41 / VRANCEA 4 PSD 2.02.2015
21. Roman Petre 8 / BRAŞOV 8 PNL 9.02.2015
22. Marcu Nicu 4 / BACĂU 1 ALDE 10.02.2015
23. Iacob Ridzi Monica Maria 22 / HUNEDOARA 5 PSD (membru UNPR) 16.02.2015
24. Niculescu-Mizil Ştefănescu Oana 42 / BUCUREŞTI 23 PSD 12.03.2015
25. Culeţu Dănuţ 14 / CONSTANŢA 9 PNL 1.04.2015
26. Diniţă Ion 8 / BRAŞOV 7 ALDE 1.04.2015
27. Markó Attila-Gabor 15 / COVASNA 1 UDMR 1.04.2015
28. Mocanu Vasile 24 / IAŞI 4 PSD 20.04.2015
29. Stănişoară Mihai 27 / MEHEDINŢI 1 ALDE 29.04.2015
30. Nicolescu Theodor-Cătălin 3 / ARGEŞ 4 PNL 12.05.2015
31. Bot Octavian 42 / BUCUREŞTI 8 ALDE 18.07.2015
32. Vlădoiu Aurel 40 / VÂLCEA 6 PSD 27.07.2015
33. Ciobanu Gheorghe 37 / TIMIŞ 10 PSD 28.07.2015
34. Ochi Ion 8 / BRAŞOV 2 PSD 1.09.2015
35. Ghiveciu Marian 10 / BUZĂU 5 PSD 29.09.2015
36. Stan Ion 16 / DÂMBOVIŢA 3 PSD 25.01.2016