festival castani

Cea de-a XVII-a ediţie a Festivalului Concurs Naţional de Muzică Folk „Festivalul Castanilor – In memoriam Gabi Dobre”, festival organizat de Casa de Cultură “I.L. Caragiale” a Municipiului Ploieşti, a ajuns la final.

Evenimentul a avut loc în perioada 7-8 octombrie 2016 la Teatrul “Toma Caragiu” din Ploieşti.

Programul festivalului a fost următorul:

Vineri, 7 octombrie 2016

Colegiul Naţional “I.L. Caragiale” Ploieşti:

Ora 12.30 – Întâlnire cu tânăra generaţie: - Atelier de muzică şi poezie

- Dezbatere: Valori şi modele în muzica folk

Invitaţi: Clara Mărgineanu, Titus Andrei, Mihai Cosmin Popescu și Dinu Olărașu

Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti:

Ora 17.00 – Concurs Naţional de Interpretare a Muzicii Folk

Ora 20.00 – Proiecție video: “Poem pentru Gabi Dobre”, film realizat de Clara Mărgineanu

– Recitaluri:

- Alexandra Sidor şi Ioan Onişor

- Dinu Olăraşu

- Concert în 2 – Bobo Burlăcianu & ADA MILEA

Sâmbătă, 8 octombrie 2016

Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti:

Ora 17.00 – “100 de ani ai Fundaţiei Rotary sărbătoriţi prin artă”

Vernisajul Taberei de Creaţie Plastică 2016, Aiud

– Prezentarea cărţii “Viaţa ca o luptă”, autor Gabi Dobre

Ora 18.00 – Gala Laureaţilor

Ora 19.30 – Proiecție video: “Poem pentru Gabi Dobre”, film realizat de Clara Mărgineanu

– Recitaluri:

- Alina Manole trio

- Mircea Bodolan

- ALEXANDRU ANDRIEŞ, Maria Ioana Mîntulescu & Sorin Romanescu

Juriul format din:

- Titus Andrei - președintele juriului, cunoscutul om de radio, comentator şi critic muzical

- Mihai Cosmin Popescu - redactor la Radio Romania

- Viorel Gavrilă - compozitor

- Clara Mărgineanu - jurnalist

- Iulian Anghel - profesor de chitara la Liceul “Carmen Sylva” Ploiești

a stabilit acordarea premiilor după cum urmează:

• Marele Premiu şi Trofeul Festivalului – Grupul Folk Band Imperfect din Bucureşti;

• Premiul special „Gabi Dobre” - Grupul Cântec Nou din Ploieşti, judeţul Prahova;

• Premiul de interpretare grup - Grupul Unda din judeţul Braşov;

• Premiul de interpretare solist - Şerban Goşa din Alba Iulia, judeţul Alba;

• Premiul de creaţie - Liviu Băiţel din Eforie Nord, judeţul Constanţa;

• Premiul de măiestrie instrumentală - Rodica Boldorea (vioară), Grupul Cântec Nou din Ploieşti, judeţul Prahova;

• Premiul de popularitate - Grupul Folk Band Imperfect din Bucureşti;

• Premiul special BES România - Dana Florian din Bucureşti;

- Ana-Maria Dumitru din Bucureşti;

• Premiul Redacţiei Radio România Actualităţi – Grupul Ciprian Cotruţă & Claudiu Cârstean din Iaşi;